Har en bekant som köpt en V70 2wd av bilfirma och hat fått problem med växellådan. Firman hävdar att det är pga av att hon kört med ett sommardäck som växellådan rasat. Vinterdäck är 225/50R17 och sommardäck 205/55R16. Kan det verkligen orsaka växellådsras på 3 veckor?
bak kan det så klart inte påverka fram.. men annars är det möjligt.. men orkar inte räkna på hur mycket det skiljer i rull diameter.. mellan däcken men det går ju att ta reda på. är det samma rulldiameter kan det så klart inte påverka något..
Problemet är att det varit problemet med lådan sen hon köpte bilen. Först tog han in och bytte olja och när det inte funkade så påstår han att byt växellåda. Nu när växellådan pajat påstår han att det pga av däck
Är ju en automat och om bilfirman har bytt lådan som dom säger, då borde väl den nya lådan tåla 100 mil med fel däck. Är ju en skillnad på 7,5 cm i omkrets så kan ju visserligen påverka en del