3062
Sök

Strömtjuv i Mercedes Clk 320 (1999)

12 Inlägg
onsdag 21:24
Trådstartare
#1
Kan en trilskande manöverknapp till sidoruta tömma batteriet på ett par dagar? Misstänker att en sidoruta inte har stängts helt på grund av "glapp i manöverknappen". Eller något annat som styr fönsterhissarna vid manövrering av suffletten.
Har hänt ett flertal gånger att batteriet inte ens hade så mycket laddning att jag kunde sätta i nyckeln för att prova att starta bilen. (Rattlåset fungerar som startspärr). Eftersom batteriet är placerat i bagageutrymmet är det lite bökigt att ladda upp utan att ta det ur bilen.

Hur går man till väga för att kolla vad det är som tar så mycket?

Tacksam för tips.
Alf

3 087 Inlägg
Igår 09:11
#2
Man öppnar dörrar, bagagelucka, och motorhuv.
Sedan så tar man en mejsel och låser alla låskistor.
Sedan så låser du bilen med nyckel.
Vänta 5-10min.
Använd en amperetång runt minuskabeln till batteriet för att mäta strömförbrukning, godkänt på en äldre bil är enligt mig kring 50-60mA.

När man konstaterat tjuvström (vilket du egentligen gjort om det nu inte är batteriet som är kasst) så börjar man mäta spänningsfall över säkringar.
Multimeter inställd på mV och mäta i vardera ände av säkringen.
Skall vara 0mV i teorin, stämmer sällan i praktiken, men finner du en säkring med ett högt spänningsfall så kommer du förstå att du träffat rätt. smile


7 689 Inlägg
för 20 timmar sedan
#3
Har bilen draganordning?

12 Inlägg
för 1 timme sedan
Trådstartare
#4
torsen skrev:
Har bilen draganordning?

Hej torsen. Nej det finns inte. Det ända som jag har monterat är en back-kamera som får el över belysningen.

12 Inlägg
för 1 timme sedan
Trådstartare
#5
Tack Jesper 328. Skall testa i helgen.

* Voff voff *
10 993 Inlägg
för 1 timme sedan
#6
Du har med allra största sannolikhet en pluspol under huven. Det brukar gå utmärkt att ladda batteriet den vägen.

The evening sun touched gently on the eyes of Lucy Jordan...


Sök