Jag börjar bli sugen att skaffa mig en gammal jänk, Camaro eller liknande, och skrämma upp denna till en rolig gatbil. Idén är mkt pulver, bur och en varvräknare som inredning och registrerad för gatan presis som vanlig bil.. Jag är inte vad ni skulle kalla raggare eller liknande utan är mest sugen på för mkt pulver och en bil med attityd. Att det är enklare än att meka S2a är bara ett plus. Självklart handlar detta om en sommarbil att åka runt lite med då och då.
Har ringt runt lite på annonserr men inte hittat ett projekt som riktigt passar idén men det borde gå att hitta.
Så frågan(orna) lyder, Är jag dum i huvudet som funderar på det här? Funkar detta stuk/Tror ni på idén? Är det förjävla svårt att besikta om man har glasfiberdelar i karross, bur och mycket pulver i en sån här gammal bil?
nja allt beror ju på smaken av vad man gillar. personligen så¨gillar jag inte mkt jänkar bilar. dock beror det på vad för modell det är. gillar ju typ mach 1, bel air, camaro ss, sen är det väll en cool ide. dock vill jag poängtera att den ska helst se någerlunda orginal ut så folk skiter ner sig när dom försöjer rejsa..... besiktning o så har jag faktiskt ingen aning om
dock vill jag poängtera att den ska helst se någerlunda orginal ut så folk skiter ner sig när dom försöjer rejsa.....
Ja iden är väl att köra en enkel en-ton lack och i övrigt så diskret det går men man kan förmodligen inte undgå att höra eller så några småsaker ändå. Bygger man en sån så syns man förmodligen.
Turtleboy skrev:
Gör det tycker jag. Finns knappt nån som gör det i vårat land!
Ja nog är det roligt att vara lite egen ibland. Som sagt är den inte tänkt att byggas som någon raggarbil utan mer som vassa bilar var på 70talet.
Dum i huvet nej!! Bätre idé kan du inte få.. Effekten beror på vad du ska utgå från för bil, och vad för motor den har. Finns så mycket att välja mellan.. Jag skulle vilja ha en Falcon '60 med en vass smallblock.. Det är coolt. Jänkejärn blandat med gatbilar är bland det tuffaste jag vet.
Skulle du behöva veta lite mer om amerikanska bilar, modeller och deras motoralternativ får du gärna höra av dig, så hjälper jag gärna till.
MVH Thomas
"You never step on the gas pedal until you know you never have to take it off."
-Sir Jackie Stewart "Aldrig mer en Volvo!" -Jag.
Dum i huvet nej!! Bätre idé kan du inte få.. Effekten beror på vad du ska utgå från för bil, och vad för motor den har. Finns så mycket att välja mellan.. Jag skulle vilja ha en Falcon '60 med en vass smallblock.. Det är coolt. Jänkejärn blandat med gatbilar är bland det tuffaste jag vet.
Skulle du behöva veta lite mer om amerikanska bilar, modeller och deras motoralternativ får du gärna höra av dig, så hjälper jag gärna till.
MVH Thomas
Ah, ok, jag får tacka så mkt i förväg, ska slänga iväg ett litet PM och undra lite (A) Hmmn, roligt att det finns lite stöd och intresse för såna här byggen, blir bara mer och mer sugen.
Fortfarande ingen som har erfarenhet av att besikta gamla bilar med rejält med pulver?
Till alla er som besiktar era gamla 500+ maskiner, hur går det? Det kan ju bli ett jävla liv om det är en nyare bil det är ett som är säkert. Funkar det att bara åka ned och se glad ut? Jag har inte någon speciell lust att regga om bilen.
Otroligt bra idé tycker jag. Jänkebilar är de brutalaste o vackraste. ok nu kanske jag gick för långt bara för jag äger en Stang själv ...men seriöst. Det hade varit ett projekt jag hade följt. har en hel del sidor som jag kan rekmodera för styling o motor komponenter.
Consider the god we could be without the grace
Once and for all
Diminish the sub principle and leave it's toxic trace
Once and for all !