1. Blåser det dåligt från alla utblås? Gnäller fläktmotorn?
2. Ladda upp batteriet fullt med en batteriladdare, åtminstone hela natten men kanske uppåt ett dygn beroende på laddare. Starta sedan motorn, låt endast halvljuset vara igång. Mät laddspänningen med motorn på tomgång, då bör spänningen på batteripolerna vara ca 14-14,4 V. Tomgången bör helst vara högre än 800 varv för att generatorn ska ladda stabilt.
Om laddspänningen är under 14 V, tex 13,5 V eller liknande, så ger generatorn för dålig laddning av någon anledning. Felet kan då vara tex kasst batteri, spänningsfall mellan generator och batteri, dåliga kol i generatorn, dålig laddregulator i generatorn. Detta var exempel på vanliga fel.
Att ditt batteri bara visar på 12,1 V kan betyda dåligt batteri eller dålig laddning, men det kan också betyda att du kör för korta körningar så att generatorn helt enkelt inte hinner ladda upp batteriet.
3. Efter 5 år så får man nog vara beredd på att batteriet kan vara mer eller mindre slitet, men det beror mycket på hur "misshandlat" det har blivit. Har batteriet råkat ut för ett flertal ordentligt djupa urladdningar så slits det snabbt, om det däremot inte har blivit djupurladdat någon gång och att man kanske har gjort underhållsladdning ibland så kan batteriet hålla betydligt längre än 5 år.
Senast redigerat av Drönirettab (19 december 2008)