1966
Sök
Bänkningen av min 335dT 01:03
Bänkning av min BMW 335dT '07 efter borttagning av partikelfilter samt mappning. BMC luftfilter i original luftbox. 313hk/660Nm på bakhjulen. 355hk/751Nm i motorn.

1819 visningar
Videon publicerades på Garaget 27 december 2011
Bilar i videon
för 13 år sedan
Hej! Har tänkt åka och köpa en faceliftad 535D snart, försökt leta lite om det där med partikelfilter. Finns det något ersättningsrör för det? blir det felkoder? isåfall vilka företag har program för att ta bort dem? Mvh Matte
för 13 år sedan
Vet inte om det är samma rör till LCi som till pre-LCi men det borde det vara tycker jag. Här har du länk till ett företag som säljer antingen lösa rör,eller kompletta kit: http://www.ecotune-scotland.co.uk/produ … er_DPF_OFF Själv byggde ja mig ett eget rör. De flesta företag som erbjuder mjukvara har idag kunskap om att ta bort DPF:en. :)
för 14 år sedan
Tack tack! :) Jo ja vet att den sotar en del men mjukvaran är under justering. Lambdavärdet låg på ca 1.249 under hela kurvan (drog iväg lite åt slutet) så vi ska dra ner lite på soppan o se om det går å få en lite magrare blandning.
för 14 år sedan
fyfan va trevligt!
för 14 år sedan
Gött mos!
för 14 år sedan
Gött den gick! sota inte alls mycket!
för 14 år sedan
Inte tråkigt :D
för 14 år sedan
Gött han ska gå då! =) Bara hoppas att lådan pallar oxå!
Liknande videos



Sök