8853
Sök

Ford hot rod 3w "Little Green Frog" (1932)

2013 version 3.0
796 visningar
12 kommentarer
Bilden publicerades 13 februari 2013
för 12 år sedan
Hej Wille, hur går det med uppdateringarna? värre motor låter spännande, hoppas allt lirar som du tänkt dig och att vi för möjlighet att mötas någon gång på någon tävling :) mvh Johan
för 12 år sedan
okej okej hur hittade du sprickan? tufft med en sån porsche också, vad blir det för maskin i den?
för 12 år sedan
Den var så stor att det pulserade vatten till förbränningsrummet... man såg den med blotta ögat.. Porschen har också 2 motorer.. orginal 1300DP 44 grymma hk... och en 1835cc med dubbla weber 40 och trimkam ca 100 hk. inget monster direkt.
för 10 år sedan
Hej Wille, blir det något åka i år. Hade funderingar på 4/6 Västerås . Vore kul om det skulle bli 2 roddar som körde.
för 13 år sedan
När blir första repan ?
för 13 år sedan
första repan på gatan är avklarad! dock utan både slicks och gas... är mycket nöjd med förändringen, känns att motorn är betydligt mycket starkare. första repan mot tidkort hoppas jag hinns med innan slutet på juni! är lite dåligt med "tävlingar" som passar för bilen...men på gatan känns bilen snabbare än innan ni fixade topparna iallafall, så jag är mycket nöjd. den nya kompressionen har också gjort att min startmotor inte klarar att starta motorn när den är varm :D så även där märks skillnad!
för 14 år sedan
har du startat?
för 14 år sedan
nej jävlas med grenröret...men i helgen hoppas jag på uppstart...
för 14 år sedan
Gick det bra att porta insuget ?
för 14 år sedan
tro det eller ej, MEN insuget var som gjutet för toppen :D jag bara putsade av det lite och justerade packningarna så blev det klockrent!
wille_ks andra bilar
Rekommenderade bilar


Sök