4 878 visningar (1 idag)
Uppdaterad 3 april 2016
Skapad 17 februari 2013
Effekt / Vridmoment
190 hk / 290 NmMotor, vxellda och avgassystem
Nyrenoverad
Original 2,0 L 4 cyl Turbo
Sportluftfilter (Kanske blir att montera ppet)
2,5" avgassystem (blir nog ett nytt system hela vgen och d kanske man gr upp till 3'' fr lite bttre ljud)Effekt och prestanda (ingende)
Alltid roligt med mera ;) men har ju en till s den hr lr nog f vara original :)Chassi
Original fjdring med hrdare sttdmpare bak, satt snktnings sats runt om men d blev den alldeles fr lg att kra p vintern.Flgar, dck och bromsar
Fiat Stilo (originalflgar) med nya 205/40-17"
15'' original flgar till vinter och har ett extra p 15'' flgar med vinter dck till bilen s slipper dom ckliga fiat pltisarnaInterir / Inredning
Svart Helskinn (inte mnga 155 med svart helskinn och elstolar)
Elhissar x4/Centralls/AC (fungerande)/ElstolarBilstereo och multimedia
Original men det lter s dligt :O, s kommer vll sttas i en ny stereo och en baslda, hgtalarna fr duga slnge :)Exterir / Styling
Zender sidokjolar.
Ny sttfngare bak som r ny lackad.
DTM dekaler.Framtidsplaner
Behlla den s original som mjligt eftersom det r min vinterbil men kanske blir att hja laddet lite och bygga ett nytt avgassystem fr det gamla r rtt dligt s d blir det nog 3 tum hela vgen men 1 ljuddmpare och det borde rcka :)
Fixa bakspegel [X]
Fixa en ny sttfngare fram eller laga den gamla sen lackera om den fast det r inte prio ett eftersom den r hel fortfarande.
Montera dekaler s att den ser ut som en DTM kopia. [X]
Fixa vxellda d det kommer ett missljud frn den.vrigt
Sladda runt med p vintern , skit kul med 4wd men mycket svrare :)
En av vldigt f Alfa Romeo 155 q4 som rullar i Sverige.