10042
Sök

Toyota Rav 4 Hybrid (2019)

IROC-Z4EVER hade bilen mellan juni 2019 och april 2020 (såld)
1 196 visningar (2 idag)
Uppdaterad 3 maj 2020
Skapad 17 juli 2019
  • Effekt / Vridmoment
    218 hk / Nm
  • Motor, växellåda och avgassystem
    2,5 liters rak 4 cylindrig motor kopplad till en ECVT låda med 6 programmerade växlar när man kör på sportläget, går även att växla manuellt om man så vill.
  • Effekt och prestanda (ingående)
    Bensinmotor på 178 Hk, sedan en elmotor på 120 Hk och totalt när båda används så genererar det 218 Hk.
    0-100 går faktiskt på under 8,4 sekunder, inte dåligt...
  • Chassi
    5 dörrars Suv, markfrigång på 190 mm och skall även gå att köra genom 50 cm vatten - detta kommer jag aldrig testa...
  • Fälgar, däck och bromsar
    17 tums aluminium fälgar med däck som håller 225/65, komforten är utsökt om man jämför med de som har 18 tummare.
  • Interiör / Inredning
    Valde tyg istället för syntetskinn eller skinn, blir så trött på skinn inredningar där skinnet ser tråkigt ut efter ett tag.
  • Bilstereo och multimedia
    Lite av detta finns där faktiskt, men sakanr CD spelare så det blir till att använda USB minnen eller Bluetooth via mobilen för att lyssna på musik.
  • Exteriör / Styling
    Helt orginal från fabrik, liste plastskydd över hjulhus och dubbla avgasrör där bak annars inget speciellt.
  • Framtidsplaner
    Bara pendla med denna bil, skall inte lägga några pengar på något speciellt utan bara sköta service och allt annat som vanligt.
  • Övrigt
    Behålla längre än mina andra bilar, skall verkligen försöka göra detta denna gång.
IROC-Z4EVERs andra bilar
Rekommenderade bilar


Sök