Nja, har kollat lite nu. Hur man än gör så blir det lägre "tryck" när man har mindre lådvolym, men det blir istället lite jämnare frekvensgång så att basen kan nog uppfattas som lite djupare.
Nu har jag räknat med en generell roomgain på 12dB/oktav vid 70 Hz, har ingen aning om hur den är i din bil.
Med deras 34 liters låda(utan dämpning)så blir det en liten peak vid 50-60 Hz och vid 20 Hz har ljudet sjunkit med 4,5dB.
Med 25 liters låda(mycket dämpning)och en något lägre avstämning än deras så blir peaken ca 2dB lägre vid 50-60 Hz och vid 20 Hz har ljudet sjunkit med 2dB.
Summan av dessa jämförelser blir att "trycket" är 2dB lägre(nackdel)men den djupare basen framhävs mer så att lådan kan låta djupare än deras tror jag.
En till nackdel är rörlängden, med 2 st 3" rör så blir längden 56 cm.