Joncho
1 april 2022
· 122 Inlägg
Tröttnade på att bmwn strulade, så köpte ny bruksbil! Blev en v70 - 04 med träratt mm
Saabhjulen skall bort snarast.


Köpte en uppsättning style 18 och en uppsättning titan, men hann att sälja dem innan de ens kom på någon av bilarna!


Någon mindre seriös person har polerat bruksbilen, så har polerrester på hela bilen..
Har testat isopropanol, men tyckte inte det tog så bra. Någon som har tips på bra medel/metod att få bort såna rester?!

Dem kromade backspegelkåporna skall bort, likaså saabhjulen. Sen skall stänkskydd runt om på och ev. även en lätt sänkning till sommaren.

Började felsöka bmwn iomed att den inte gick igenom och avgasvärderna har varit dåliga på 3 försök. Fick en överraskning när man skulle byta tändstift. Dränkt tändspole + olja i kanalen där tändstiftet sitter på 4 av 6 cylindrar !


Bytte 2 tändstift (De 2 som var torra) och tankade en go blandning av bensin och e85, sen gick den igenom! 

745 nr 2 har stått hemma ett tag och drivet har inte funnits där, så valde att sälja den och lägga lite mer energi på e34an och brukisen!

Köpte tändstift, ny ventilkåpspackning och ny lambasond som jag tänkte byta. Drog runt lambdasonden direkt, så det slutade med att jag ställde bmw:n hos den lokala mekonomenverkstaden som fixade allt för en human summa. Lite fattigare, men höll på att elda upp bilen = Great success 

Senast redigerat av Joncho (18 april 2022)