Hej på studenten tänkte vi pimpa upp en släpvagn med stolar och högtalare. I bilen har jag ett Alpine Mrv-f450 som jag driver ett par JL Xr650Csi och en polk tia i skuffen. Men tänkte lägga två vanliga högtalare i skuffen så man hör musiken Funkar det ? De vanliga högtalarna skiter jag i men är rädd om steget. Minns jag inte fel ligger de vanliga högtalarna på 4 ohm lr 8 ohm tror de var 4, det bör inte vara några problem va ?
Mvh David Ps kanske dum fråga men är inte rik nog för att pajja steget för 15min musik Ds
Hemhögtalare är oftast på 8 ohm. I bilen är det vanligast med 4 ohm. 8 ohm betyder i detta fall att steget belastas hälften så mycket = inget problem, men inte så mycket effekt till högtalarna.
// Gurra BMW 530 med Alpine F1 Status, Scanspeak Illuminator, 2 x Genesis DMA, 4 x Genesis DMX Tävla i bilstereo? Besök Svenska Bilstereoförbundet för info.
hej, det e absolut ingen fara, ligger 10:an på ett eget steg så kan du ju brygga 2 8ohms till den så blir det fullt ös och ingen fara för steget, hoppas studenterna får det så kul
inga problem alls hade 2 st 300whatts högtalare med dubbla 10" element och hela kittet inkoplade på mitt steg.. och de är ändå ett litet steg. spelade så hela hällevik skakade haha:) studenterna får någ det bra