5479
Sök

Har Volvo ett centralt "bil"-register till sina verkstäder?

Egenföretagare
999 Inlägg
2 januari 2009
Trådstartare
#1
BMW har ett system där man med hjälp av chassienummer kan söka efter alla gånger en bil varit inne på en BMW-verkstad för t ex service eller garantiåtgärder, vid varje tillfälle registreras mätarställningen.

Mycket bra för att kolla upp en bil man misstänker har skruvad mätare t ex.

Har Volvo ett sådant också?


137 Inlägg
2 januari 2009
#2
Det tror jag, vi har det på lastbilssidan iaf.

Life is ours,we live it our way/James Hetfield

184 Inlägg
2 januari 2009
#3
Jo det finns, Kollade iaf upp på min GLT vilka servicar den va inne på. Men grejjen är att om den förra ägaren inte gjort en service på en Volvo verkstad så finns den inte med naturligtvis. Men svaret på din fråga är JA smile


Egenföretagare
999 Inlägg
2 januari 2009
Trådstartare
#4
Donken, var det hos just den verkstaden som hade gjort jobben du kollade?
Eller kan man knalla in hos Volvo i Malmö och få ut uppgifter om en bil som servats i t ex Stockholm?


184 Inlägg
3 januari 2009
#5
Sånt där kan va lite luddigt, För det finns många olika volvo verkstäder. Helmia är ju en "koncern" och han fick upp alla gånger som bilen hade varit inne på Helmia (det va inte bara helmia karlstad som han fick upp). Bilen har dock gått i Kristinehamn o där vart som ett "svart hål" vid vissa servicar som han inte hittade. Vet dock inte om det är Helmia där eller inte men Volvo har dom där iaf. Men det kostar ju inget att åka och fråga och be om alla papper på alla servicar som e gjorda.



Sök