2 januari 2009
Trådstartare
Finns ingen kallstartsventil på den motorn.. Antagligen för att det är halvelektronisk förgasare skulle jag tro. Det enda som reglerar soppan på den bilen är tempgivaren, lambdasonden, styrenheten, "förgasaren" (bränslefiltret, pumpen och returen också fast dem reglerar ju inte direkt)
Men var precis ute i garaget och pillade lite och konstaterade att den gick bättre när man kopplade ut tempgivaren till styrenheten än när man hade den inkopplad vilket känns lite underligt..
En annan grej som jag tänkte på nu är att när motorn är varm så går den ju bra, MEN om man står och rycker gasen fram och tillbaka väldigt snabbt i små rörelser så börjar motorn spotta mer och mer och till slut dör den, fast detta kanske är normalt?