Jag är extremt skeptisk till riktiga märkesverkstäder. Vid flertal tillfällen gör dom inte sitt jobb eller försöker lura kunder.
Senaste va en kollega som lämna in hans Voyager på just Chrysler verkstad. Dom kom fram till att turbinen i växellådan va slut och behövde bytas, fick kostnadsförslag på 15 000kr.
Han tog bilen till en växellådsverkstad som skulle fixa problemet. Senare på dagen ringde dom o sa att bilen va klar. Det va ett tändstift som hade gått sönder, inte turbinen. Kostade honom 100kr istället för 15 000kr.
Problemet med bilen var att den gick ryckigt.
Toyota i Rissne sa att dom bytt bakbromsar på farsans toyota. Visade sig att dom inte hade gjort det, men nog fan tog dom betalt för det.
Så när det gäller bilservice så lämnar jag bara in bilen om jag känner personen som gör jobbet, annars gör jag det själv.
Självklart finns det märkesverkstäder som gör sitt jobb, dock har jag inte stött på en enda hittils.
BLT Service
Theracords Music Label