4545
Sök

Risker med för stor kondensator?

31 Inlägg
21 augusti 2007
Trådstartare
#1
Hej!

Har en fråga, det är så att jag har en Infinity Basslink T

http://www.brl.se/images/large/285BASSLINKT.gif

Fakta:

Sluten baslåda: En 10-tumsbas. Två 10-tums slavbasar. Digital slutsteg 1x250W RMS. Frekvensomfång 20Hz-120Hz. Lågpass filter 50Hz-120Hz 12dB/oktav. Ställbar basboost +3dB/-6dB (40Hz). Fasomkopplare 0-180grader. Kylplatta av gjuten aluminium. Hög/lågnivå ingång. Avsäkrad 30A. Mått 1026x164x366mm

Har funderingar på att skaffa kondensator till denna låda, grejjen är den att kompisen har en 4 farads kondensator som han funderar på att sälja då denna va för liten för hans bygge.

Min fråga är altså om jag skulle kunna använda denna 4 faradare eller om det finns risk att jag spelar sönder mitt slutsteg?

"Du den gule datsun där ute är den din eller?"

draminbil.nu
1 382 Inlägg
21 augusti 2007
#2
Kondensatorn fungerar liknande ett extra batteri som sitter nära slutsteget för att få en jämnare strömförbrukning.. Ju större kondensator desto mer ström kan du således förbruka innan det börjar blinka i lamopr ovs.
En större kondensator ger helt enkelt mer ström i reserv = ingen fara med för stor..


10 287 Inlägg
22 augusti 2007
#3
Ingen risk.

/Göran

Tibbmeister skrev:
Min fråga är altså om jag skulle kunna använda denna 4 faradare eller om det finns risk att jag spelar sönder mitt slutsteg?

I have nothing but confidence in you. And very little of that.
(Groucho Marx).
Åker numera Audi A6 -08 4.2FSI


Sök