5876
Sök

Opel Corsa A "Dr Alban" (1990)

Dag 2. Rostlagning och "lackering".
1 120 visningar
13 kommentarer
Bilden publicerades 30 maj 2011
för 15 år sedan
Då har jag testat färgen i nästan ett år nu. Det är ingen bra färg för vinterbruk. Visade sig att den inte var jättetålig mot skarp spolarvätska.
för 15 år sedan
ball!! :D
för 15 år sedan
vad är de för mattsvart du annvänder dej av?
för 15 år sedan
Det där är biltemas plåtfärg för utomhusbruk. Blir lite plastig yta som repor syns ganska tydligt i. Dock billig och lätt att bättra på om man skulle vilja det.
för 15 år sedan
okok =) Den ska inköpas å blåsas på benzen =)
för 15 år sedan
Något du säkert vet redan men rengör ordentligt innan om du vill att det ska bita fast. Jag tog en dunk t-röd och det har funkat kanon. Lycka till.
för 15 år sedan
Tja gillade inte rostfärgen på skärmar o dörrar. Nu sitter man här och smider planer på att plocka vissa prylar från peggan och bulta fast på opeln. Oöppnad motor ska kunna tåla 200-250 hästar tydligen. mmmmmmmmmmmmmmm
för 15 år sedan
Nja, en C20ne tål inte mer än 0,4bar i ladd med bensin. Något mer med e85 kanske. Kolvarna tål inte högt cylindertryck
för 15 år sedan
E85 är i tanken nu. Har en retarderingsgrunka till tändningen oxå. Vi får väl se var gränsen går.
för 15 år sedan
Oj vad du var het på gröten! :)
för 15 år sedan
Här går det undan! :)
för 15 år sedan
Ja sådär. Riktig budget räser. Ska ta bilder imorgon. Nu är den duktigt matt och med penslade knallgula fälgar.
för 15 år sedan
Låter ju som en rolig kombination!!
Rekommenderade bilar


Sök