7753
Sök

Volvo 940 GL "Maskinen" (1992)

Tigra hade bilen mellan oktober 2011 och april 2015 (såld)
5 695 visningar (12 idag)
Uppdaterad 3 maj 2015
Skapad 29 oktober 2011
  • Effekt / Vridmoment
    131 hk / Nm
  • Motor, växellåda och avgassystem
    Ny cat lambdasond och nytt avgas system 2011-07-11.
    Olja och oljefilter bytt 2015-02-21.
    Nytt avgassystem bytt 2013-12-28.
    Servohydralolja bytt 2015-01-15.
    Ny drivrem till generatorn bytt 2015-02-06.
    Ny drivrem till vattenpumpen/servopumpen bytt 2015-02-13.
  • Effekt och prestanda (ingående)
    -
  • Chassi
    Nya fjädrar bak 2012-11-17
    Nya stötdämpare och fjädrar fram 2012-11-24.
    Nya hjullager och kompletta nav fram 2012-12-08.
    Nya styrleder och spindelleder bytta 2013-01-10.
  • Fälgar, däck och bromsar
    17 tum alufälg med nya sommardäck 225/45-17.2014-03-28.
    15 tum alufälg vinter med 185/60 - 15 dubbdäck.
    Nya bromsbelägg bak 2012-11-14.
    Nya bromsskivor och bromsbelägg 2012-11-24.
    Nya bromssköldar fram 2012-12-08.
    Nya bromsskivor bak och bromsbelägg 2013-12-02.
    Nya handbromsbelägg bak 2013-12-02.
  • Interiör / Inredning
    Ny bilklädsel och tygmattor 2014-08-23.
  • Bilstereo och multimedia
    Pioneer mp3/cd med aux och usb fronten.
  • Exteriör / Styling
    Ledlampor fram vita på parkering/positions ljusen.
    Ledlampor bak vita på regskylten.
    Ledlampor bak röda på positionsljusen 4st.
    Ledlampor på bromsljus.
    Ledlampor på dimljusen bak.
    Ledlampor på sidoblinkerserna.
    Bara 4 blinkerslampor kvar..
  • Framtidsplaner
    Nya däck på 17 tums fälgarna som köpts..
    Kanske tona rutorna.
  • Övrigt
    Nybesiktad utan anmärkning 2013-12-29.
    Besiktad med en 2:a på bromsslang höger fram 2014-12-27.
    Bromsslang bytt och all bromsvätska bytt och nybesiktad 2015-01-07.
    Har gått 37.000mil och är 22 år gammal....
Tigras andra bilar
Rekommenderade bilar


Sök