8816
Sök

Skillnad på monosteg och tvåkanals?

1 503 Inlägg
6 maj 2006
Trådstartare
#1
Hej,undrar bara vad det är för skillnad på ett monoblock steg och ett tvåkanalssteg?
På mitt Audison Lrx 1400 finns det två stycken terminaler att ansluta olika högtalare till precis som det gör till mitt tvåkanalssteg. Ser precis likadana ut! Så det måste helt enkelt vara en teknisk skillnad ir? Vad?

RB25DET, probably the best motorsound in the world!

21 761 Inlägg
6 maj 2006
#2
Ett monoblock har bara en kanal men på ditt steg och även andra monoblock så finns det två terminaler som är ihopkopplade med varandra. Det är lättare att ansluta tex basar med dubbla talspolar eller två basar och det blir säkrare fastsättning av kablarna när det finns dubbla terminaler jämfört med en terminal. Det är större risk att det kan börja glappa när man sätter flera kablar i en och samma anslutning.
Senast redigerat av Drönirettab (6 maj 2006)

SSS -12
3 217 Inlägg
6 maj 2006
#3
Batterinörd har svaret på allt! tongue

Jag snortar inte kola, jag röker inte på... Är man redan dum i huvet, är det fel väg att gå! - Sabotage, Epilog, Här och nu

21 761 Inlägg
6 maj 2006
#4
Hehe, visst, blir säkert nominerad till nobelpriset.

1 417 Inlägg
6 maj 2006
#5
haha, var det så man uttalde ditt nick, gissa om jag har funaderat på det där.. oj oj oj big_smile



Sök