7026
Sök

Plana topp, e85 konvertering. b230

Allt i allo
358 Inlägg
16 november 2009
Trådstartare
#1
Tjingeling, har en liten fundering, kalla mig dum om ni vill, men vad händer om ja planar toppen på min "9:a" efter ja har konverterat till etanol?

har höjt soppa tryck å ställt om tändningen.

Anledningen är att topp-packningen har gått å skulle nog behöva plana om toppen, blir det positivt effektmässigt eller spelar det nada roll?
och hur mycket skulle man isf plana för att märka skillnad

samt hur mycket vågar man plana en turbotopp utan att byta stakar?

De é nice !

Allt i allo
358 Inlägg
17 november 2009
Trådstartare
#2
Ursäkta bumpen, men detta är mycket viktigt att få reda på, vart kan jag vända mig för att tareda på sådan fakta om ni här inte besitter den?

De é nice !

4 001 Inlägg
17 november 2009
#3
hör med BSR, dom är riktigt duktiga på E85 konverteringar.

Fy fan för att vara nykterist, tänk er att vakna upp dagen efter och inse att bättre än så här kommer jag inte att må

Allt i allo
358 Inlägg
17 november 2009
Trådstartare
#4
tjao, nu gällde det ju inte själva konverteringen, tog med det som en parantes om det spelade roll vilket bränsle det va när jag planar toppen, den är redan konverterad och går galant på 100% e85. saken är den att jag har blåst topppackningen och undrar hur mycket jag kan plana toppen innan något viker sig i motorn.

De é nice !

MoffeGreven
17 november 2009
#5
Tror inte du vinner så mkt på det lilla.

Dom tog ungefär 0.3mm på min topp, inge mer än det helst.

Allt i allo
358 Inlägg
17 november 2009
Trådstartare
#6
då siktar jag på att inte överskrida 0.3mm, tackar för svar, ni kan låsa tråden om ni vill smile

De é nice !


Sök