Svar på mitt tidigare inlägg//
Jo man kan verkligen köpa dylika gamla RR på ebay.co.uk ta en koll så inser du/ni det. Fanns ett stort repotage i Teknikens Värld för ca 1 år sedan om just detta att köpa en gammal RR för småpengar.
Allt sedan mitten av 60-talet har RR/Bentley byggt sina bilar ganska normalt produktionsmässigt, det där handbyggda är mycket en skröna. Nu sedan BMW resp VW tagit över har denna produktion om möjligt mera antagit en vanlig bilproduktion.
RR o Bentley är exeptionella vagnar, har importerat därmed kört, mekat tre dylika vagnar varav 2 av dem köptes-kördes av min far.
Finns de som gjort större fadäser gällande bilar av värde för kulturhistorien. ex: McLaren nummer 1 av deras sk sportbilar krockades av ägaren(okey han dog också).
RR är ett märke vars 70-tals bilar är ack så fina om de är i gott skick, men har de inte fått underhåll och service faller de snabbt och värderas extremt lågt.
http://i6.ebayimg.com/04/i/07/1f/96/89_1_b.JPG (ca 50000,oo)
http://i9.ebayimg.com/03/i/07/22/e5/6d_1_b.JPG (30ooo,oo)
http://i13.ebayimg.com/03/i/07/1d/f0/db_1_b.JPG (28000,oo)
en avgörande anledning till dessa bilars ofta extremt låga priser är att de ägs av 3-dje-10 ägaren som inser att de inte ens har råd att tanka bilen. UK = 95okt /ca 15-16,ooskr litern)
I England finns ungefär ett hundratal RR/B till salu för 20-50k) De finns av nåon anledning överallt och deras ägare är mer än villiga att pruta på priset. Men detta gäller även andra bensin slukande bilar tex US-järn.