Okej. Basen har 2 st 4 Ohms talspolar och steget tål 2 Ohm på varje kanal, däremot så tål steget bara 4 Ohm när man bryggkopplar. Det innebär att du kan koppla dina vanliga högtalare precis som du har tänkt, dvs parallellkoppla 2 st på varsin kanal.
Men basen har ju dubbla 4 Ohms spolar och vid parallellkoppling av spolarna blir det 2 Ohm, det mår inte steget bra av när det är bryggat.
Då kan du göra på 2 sätt i princip: Antingen seriekopplar du spolarna så att det blir 8 Ohm och bryggkopplar eller så kopplar du en spole till vardera kanal utan att bryggkoppla steget.
Eftersom du planerar att köpa ett annat steg så kan du köra på detta vis tills vidare. När du köper det andra steget, se till att det klarar av att driva 2 Ohm i bryggkopplat läge om det är ett 2-kanalssteg. Köper du ett monosteg så klara de alltid av minst 2 Ohm så dessa steg är inga problem.
Sök på "banankontakt" på biltemas sida, då visas en bild på dessa.
Kolla även på "högtalarterminal", då visas terminaler som är avsedda bla för banankontakt.
Javisst ja, med dessa terminaler så behövs inte banankontakterna egentligen. Man skalar kabeln och skruvar fast i terminalanslutningarna.
Senast redigerat av Drönirettab (15 juli 2006)