3872
Sök

Vevhus vent problemlösning

Vestfold chiptuning Stockholm
2 405 Inlägg
14 december 2010
Trådstartare
#1
http://img.auctiva.com/imgdata/7/2/8/3/3/2/webimg/403225397_o.jpg
Hoj håller för fullt på med bile i garaget men igår stöte jag på ett nytt problem.. Då jag monterar ett extraktor grenrör på min bil måste jag dra om diverse slangar och rör som inte kommer fram som dom var dragna innan.

Röret på nedre delen av bilden mot toppen (svarta röret) går ner till vevhuset och andra sidan går ner till insugs slangen mellan luft filter och turbo. Då jag inte kan få den i orginal fästningarna så har jag fundering på att dra upp den på andra sidan motorn och sätta litet öppet filter.

Min fundering e om de e något jag bör tänka på i detta fall då den sitter i insugs slangen så de inte e att den skall ha vacum där ifrån (vet att den sitter där mycke för renings efekten genom avgaserna)

Sponsor:
Danielssons bilplåt
Ledworks Sweden
Vestfold chiptuning Stockholm


Sök