3230
Sök

Vilken Intercooler? (Saab 9-3)

16 Inlägg
23 januari 2011
Trådstartare
#1
Känner att jag behöver uppgradera IC på min Viggen för den blir lite väl "tam" i sommarvärmen.
Har ingen lust att lägga ca 9k för en forge IC, hade mer tänkt på en i 2-3k klassen och jag vill inte skaffa en som kyler sämre än orginal IC:n!

Har 3st alternativ som jag funderar på men jag skulle gärna vilja ha recensioner om alla 3 så man lättare kan göra ett val.
Så det hade vart schysst om folk som har ngn av dom 3 kunde skriva en rad eller två om dem!
Hade vart fint om det var ngn som hade mätt laddlufttemperaturen före och efter så man kan få en uppfattning om hur mkt dom egentligen kyler.

Mvh Anders

Exd:s IC: http://www.exd.se/shop/index.php?page=s … mp;lang=sv

Racestuff IC: http://www.racestuff.se/intercooler-saa … c-136.aspx

KL-racing IC: http://shop.klracing.se/cgi-bin/ibutik/ … p;Visn=Std
Senast redigerat av FISKARN (24 januari 2011)


5 710 Inlägg
24 januari 2011
#2
Det luktar "same shit different name" om de 3 produkterna.
Du har ju närmast till RaceStuff för att skaffa dig en egen uppfattning om kvalité.
Annars kan det vara läge att kasta in en fråga till de 3 om de mätt laddlufttemp med IC:n monterad, då får du kylkapaciteten svart på vitt.

MVH Jonas
..............

16 Inlägg
24 januari 2011
Trådstartare
#3
Jo det är inte så mkt skiljer dem åt prismässigt, men har för mig att måtten skiljer sig lite mellan dem.
Har skickat iväg ett mail till Racestuff om dom kan ge lite mer info än vad som står i beskrivningen så får hoppas att dom har det. Om man tittar på bilderna så ser det ut som deras IC har några färre kylrader än dom andra två.
Tack för svaret iaf! Redigerade in din fråga så får se om det är ngn som nappar på det.

Mvh Anders


10 Inlägg
26 januari 2011
#4
EXD utan tvekan

7 281 Inlägg
26 januari 2011
#5
thecap skrev:
EXD utan tvekan

What he said!


16 Inlägg
26 januari 2011
Trådstartare
#6
Jo det lutar åt EXS:s, hört mkt bra om den men oxå lite dåligt därav beslutsångesten. Men tror att dom har ett slangkit som man kan köpa till vilket dom andra saknar så ska nog inhandla en så fort jag får svar på mitt mail från dem.

Tack för svaren!


79 Inlägg
27 januari 2011
#7
Gör som du vill bara det blir som du förväntat


Sök