Såg idag att min pendlarbil en Suzuki swift 1,6 -93 har tappat oljepåfyllningslocket. Så jag kollade in på bildelsbasen och laga för att hitta ett ersättningslock men det är inget som sparas tydligen eller så följer det med hela motorer(ganska självklart). Biltema hade inget, inte mekonomen häller och skruvat hade något universal som jag tror lite si och så om. I alla fulla fall, har ni några bra ideer på vart man kan få tag på ett oljelock till suzukisar? Eller vet någon om ett lock från typ toyta, honda eller subaru kan passa för till dom har jag hittat olika flashiga varianter till?
Det är roligt att åka lite ovanlig/ful bil tills skiten går sönder till 95:an hade jag hittat nytt direkt. M.v.h //Patrik
inte många skrotar som har någon swift att ta ifrån dock.
Men jag gjorde som Lanjin skrev och hittade en återförsäljare i Linköping. ett nytt lock skulle gå på 115:- så det var ju inte mycket att orda om. kommer om 2-3 dagar.