7354
Sök

Egen glasfiber motorhuv

2 Inlägg
8 mars 2007
Trådstartare
#1
Undrar hur jag gjuter av min egen motorhuv? (till min 240). Behöver alla tips/råd jag kan få!

Tack på förhand

Rörkrökare
575 Inlägg
8 mars 2007
#2
ja jag kan ju säga va ja kan å så.. först börja du me att klä in hela huven med folier för att skydda orginal huven. sen är de bara på me polyester och glasfiber man lägga 3 lager ut gången efter de torkat så skär till sen lägg på en om gång till så de blir totalt 9 10 lager så ttyp 3 omgångar.

och OBS si till att ha en aluminum rulle som är refflad som du kan rulla efter du plastat färdigt för att få ut eventuela luftbubblor allt rengörs med aceton
Senast redigerat av simeboy (8 mars 2007)

Lever för ljud!
Kolla--->http://www.garaget.org/forum/viewtopic.php?id=30406&p=1

1 417 Inlägg
8 mars 2007
#3
Om du vill ha orginalhuven kvar, så täck över den, med någon fin tunn plastfilm, eller folie. Men tänk på att få bort alla veck. Om du inte är rädd om den gamla huven, lack osv så kan du polera in släppmedel på den, eller vax. Sen är det bara att börja gjuta. Räkna med att det går åt dubbelt så mycket matriel än vad som går åt till en huv.
Den form du får när du plastar på gamla huven använder du ju sen till att gjuta den huv du ska använda. Hoppas du förstår hur jag menar.
Vad du ska ha till plastningen får du söka efter på forumet, finns många trådar om det.


.......
2 655 Inlägg
8 mars 2007
#4
eller så köper du av den här snubben. de ska ja göra så fort ja e klar me motorn. de kostar ju såpass lite att de är värt att köpa den färdig me kvalite än att stå massa timmar att göra en egen http://home.swipnet.se/rpglasfiber/

2 Inlägg
8 mars 2007
Trådstartare
#5
Ska jag bara plasta direkt(ovan folie/eller likande) ovanpå motorhuven. Snabblås är väl nästan en förutsättning eftersom det lär sitta lite task med original låset? Tack för svaren, fortsätt gärna med fler tips!

4 767 Inlägg
8 mars 2007
#6
Tror nog att svärfar har nån mall till 240 för att gjuta en glasfiberhuv.. PM om du vill ha prisuppgift. (svärfar har egen firma som sysslar med att gjuta karossdelar i glasfiber)

Mvh
Erick

Projekttråd: Nissan Skyline GTS-25TM JUN -95
Gilla EvoG på Facebook! facebook.com/EvolutionGarage
Använder produkter från: Sonax Bilvård


Sök