Jag är inte så insatt i ämnet "Ljud & Elektronik" men jag fick nyss höra av en snubbe att på någon vänster ska en bas kunna slå på fel håll! Jag förstod inte riktigt hans förklaring och undrar om påståendet är sant och hur det fungerar isåfall! MVH / Andreas
Ja, även om man har kopplat så att basen spelar i "rätt" fas så kan det ibland hända att det ändå inte blir bra tillsammans med de övriga högtalarna.
Eftersom det är olika avstånd mellan basen och framsystemet och eftersom att olika bashögtalare skiljer lite mellan varandra, så är det inte säkert att det låter bra fastän basen är kopplad i "rätt" fas.
Då får man göra som dagg skriver, testa att byta plats på högtalarkablarna (eller använda fas-knappen på steget) och lyssna om det låter bättre.