Innan man köper ett till batteri eller bara byter ut det ordinarie så bör man kolla upp hur generatorn mår och att alla kablar som har med laddning och batteri är i bra skick. Här är några saker som man bör göra oavsett om det sitter en stor stereoanläggning i bilen eller ingen anläggning alls:
Batterijordkabeln ner till karossen skruvas bort och kabelskon putsas ren från oxid, själva karossytan där kabelskon sitter slipas helt plåtren innan kabelskon sätts tillbaka igen. Generatorns laddkabel kollas också upp så att den har bra kontakt, eventuellt byts den ut till en grövre kabel.
Generatorns hölje måste ha bra kontakt med motorblocket, annars blir det spänningsförlust via generatorns jord och laddspänningen sjunker för mycket vid belastning från strömförbrukare. Eventuell jordkabel mellan kaross-motor eller batteri-motor ska ha bra kontakt, annars blir det spänningsförlust även där vid belastning.
När man har gjort de där sakerna så kan man börja fundera och räkna på hur mycket ström som anläggningen kan tänkas dra. Verkar det räcka med ordinarie generator och batteri så testar man hur det stämmer i verkligheten, man provspelar helt enkelt.
En sak som man får tänka på när motorn är igång är att generatorn behöver 1500-2000 motorvarv för att kunna ge ut sin maximala laddström utan att spänningen sjunker alltför mycket, på tomgång (runt 800-900 varv eller så) kan man räkna med att generatorn ger högst hälften av maximal laddström innan spänningen börjar sjunka.
Bilens egen strömförbrukning får inte glömmas bort. Beroende på utrustning så går det åt kanske 25-30A på en någorlunda modern bil när den är igång utan att fläkt och annat är påslaget, bara halvljuset.