Ett litet tips på vägen, köp inte RBC insuget innan du har K-PRO, då den kommer att gå för magert utan mappning. Värt att lägga på minnet!
Annars lycka till med bygget, jävligt roliga bilar!!!
Tack, de vet jag man måste mappa med de mesta grejjerna man stoppar på de här bilarna, har en duktig mekaniker som hjälper till med mappningen sen.. ska spara ihop till en K-Pro sen när man har allt annat som står på listan
Gott med catback.. Upp med en film på ljudet när du har monterat den.
Hur går det annars med bilen då? Någon ny beställning på gång kanske?
Självklart blir de film! just nu står bilen still i garaget, skall flyttas till ett annat garage o då sätter ja väl igång mer på "alvar" har börjat lite med montering av mätare i A-stolpen nu, så ska gå ut lite senare i garaget o knäppa bild på det, även knoppen är monterad och 2st dioder är inborrade i plastkåpan över Fuel-Railen, (dock inte inkopplade ännu). //Tobbe.
Japp, fast är redan rätt gött ljud i den nu mot orginal har rensat bort alla burkar o kör med en japs på slutet bara.. men vill åt lite mer effekt nu ist så de fick bli ett sånt här catback system, kommer köpa Race Header och cat-ersättare ifrån DC sports oxå så allt stämmer överens.. ska upp mot 300hk någon gång i framtiden utan överladd. //Tobbe.
Kan man ju oxå göra, men vi får se nu hur långt man kommer med övriga komponenter. 250hk på K20 motorn är ju inga probbs o knäcka ur iaf 300hk är en " lycko siffra " men det är mkt mekande/tid/pengar om jag skall upp i 300hk. //Tobbe.
Ser ju ut som om du har kommit igång rätt bra med civicen! Den verka ju röra på sig också!
Fortsätt såhär så kommer den bli helnajs!
Jobbar på den så ofta jag har tid o kan här näst ska ja väl försöka dra fram el till mätarna jag ska ha i A-stolpen, sedan får vi se vad nästa sak blir!
Köpt lite nya saker som skall monteras! Ratten ser ut att vara lite av en budget ratt, men kusinen hade köpt en likadan och de ser helt annorlunda ut i bilen imot vad det gör på bilden
kimpan_90 - Tackar! jo jag tror det blir riktigt bra oxå i slutändan. jajjemen jag arbetar så fort man får tid över på bilen typ
makibosset - Tack! bilder kommer med tiden nu så står den i ett " förvarings garage " och där har jag inga större möjligheter att kunna skruva med bilen, så skruvandet drar igång när vi flyttar in i en stor verkstad ist