3078
Sök

Diskussion om att göra bilfilm i framtiden. Avstannat projekt.

dARKiE
5 031 Inlägg
18 december 2007
#121
Nya burnout till ps3 har grym musik (ialf på demot) då det inte har släpps riktigt än.

MITT BMW 328i E36 PROJEKT Just nu, SÅLD..
MITT BMW 525i E39 PROJEKT Just nu, väntan på M5-optiken... Fälgarna monterade

fotointresserad
2 307 Inlägg
18 december 2007
#122
Om det blir en riktigt seriös film så kanske ni ska tänka på att man nog inte kan använda musik hur som helst heller med tanke på copyright och allt sånt där väl..? fast det kanske bara är om man ska va riktigt petnoga ;P


julgran
214 Inlägg
18 december 2007
#123
planera filmen riktigt noga, gjorde en film förra året och de är bra mycket svårare än man tror och tar mycket tid. mitt tips är att ni kör på en helg om de skulle va möjligt, för man får säkert ta om samma klipp X antal gånger.

annars har du ju fått riktigt fina bilar som erbjudit sig att va med så de är upplagt för en riktigt bra film smile
lycka till och hoppas man får se filmen sen.


Diktator
433 Inlägg
18 december 2007
#124
Jag och guldbilen är gärna med som utfyllnad, om det går för sig? ^^

Varför köra sakta när man kan köra fort?

3 Inlägg
18 december 2007
#125
Hej, När planerar ni att göra filmen?

Jag har en Ford Mustang Fastback Mach 1  Års mod: 71.  Som jag skulle kunna tänka mig att medverka med.

Är inte riktigt klar med den en, ska lacka den och fixa fälgar och inredning.

Va är det för " story " ??

Mvh,

// Flipp Mode

Oekonomisk, ja visst
966 Inlägg
18 december 2007
#126
Beror lite på när detta ska ske, är gärna med med AMC´n om det hinner bli klar

Lär dig flyga. 1. Hitta en plan mark 2. Kasta dig mot marken 3. Missa marken 4. Flyg
AMC Hornet projekt-tråd: http://www.garaget.org/forum/viewtopic.php?id=47824

132 Inlägg
18 december 2007
#127
jag ska inte vara med men jag undrar om det ska bli en långfilm på typ 1:30min eller typ en 30min film?
och kommmer man att kunna få tag på den på nått vis sen när den e klar?
Vill se den om den blir klar wink

Kolla gärna in min projekttråd på S60n, länk: Volvo S60 D5 AWD | R-Design Optik | Refined

Toker
491 Inlägg
18 december 2007
#128
BTW...  Kan få med en massa supror om det så vills..   finns 3 st. till med samma färg som min..  kanske skulle vara något?

Toker Jr 081102

JDM
593 Inlägg
19 december 2007
Trådstartare
#129
Crall: Ja vi börjar ju planera redan nu och ska spela in i vår, men det som ska ta en helg är bara inspelandet utav streetracingscenerna med alla bilar. Annars så kommer vi spela in andra delar av filmen vid olika tillfällen. Vi ska inte dra ihop en hel film på bara en helg inte.

Micke754: Absolut!

Flipp_89: JA! Älskar mach1! Storyn har jag postat tidigare men kan väll göra det igen.
(kom ihåg att vi vill gärna ha kritik så att vi kan fila på den)

Det handlar om en person i 18års åldern som är med i ett gäng på ca 5 pers som stjäl bilar till en handlare. Det är vad de brukar göra, men de är alla bilintresserade, så de drar på ett streetrace för att titta någon gång. Då blir huvudpersonen väldigt inspirerad och börjar lägga all sin tid på att drömma om racen och känslan. Så under en stöt mot en bil så ser han en  fet bil som han senare på egen hand stjäl och börjar mer och mer glida ifrån gruppen in i streetracevärlden. Detta får gruppens verksamhet att vackla och det blir uppror i gruppen. Allt avgörs av att under en stor stöt mot ett garage med flera ferraribilar och porshar så uteblir han för att han valt att gå på streetrace samma kväll. Gänget får ut bilarna men sen går det åt helvette och huvudpersonen hamnar i dilemat i vilken krets han skall välja.

Trozzo: Vore najs!

Volvo67: Vi vet faktiskt inte hur lång den kommer att bli, men jag tror inte riktigt den blir 1,5 h men en halvtimme tror jag det blir iallafall.
Vi vill inte sätta en gräns för att slippa skära ner eller dra ut, den blir så lång att vi får med allt som vi vill ha det.

Jag vet inte hur det blir med den sen, men planen är att vi lägger ut en torrent.
Men vi kommer även att göra DVDer med omslag mm. Men då kanske vi tar betalt för frakt och kostnaden för DVDn typ. Alltså inte mycket alls.

Supratok: Oh absolut! Det skulle vara guld!

Jag letar nu efter en fet modern supra som kan vara huvudpersonens bil i sista racet.

Det ska vara JDM och bana!

3 Inlägg
19 december 2007
#130
Jag ska bara se till att min pärla rullar så fort och fint som möjligt..
Pz

// Flipp Mode

JDM
593 Inlägg
7 januari 2008
Trådstartare
#131
Någon mer som vill skriva in sig på första inlägget?

Det ska vara JDM och bana!

Amor Patriae Nostra Lex
2 258 Inlägg
7 januari 2008
#132
Om min bil duger så kan jag väll vara med smile

Sump Runk Rätt O Slätt!

82 Inlägg
7 januari 2008
#134
Om min bil hinner bli klar, med ny hårigare motor kanske den skulle platsa? Siktar på ~750 häst, rensad inredning, bur å grejer.

203 Inlägg
7 januari 2008
#135
Har ni hittat inspelningsplatser för dom olika scenerna?

JDM
593 Inlägg
7 januari 2008
Trådstartare
#136
ja delvis. Vi har tre idéer men en av dem måste vi snacka med lite folk om. En av platserna är ett parkeringshus så det måste vara tomt, vet någon något parkeringshus som garanterat är tomt?

Det ska vara JDM och bana!

Amor Patriae Nostra Lex
2 258 Inlägg
7 januari 2008
#137
Haxxel skrev:
Någon mer som vill skriva in sig på första inlägget?

Hade ju vart kul om man fick ett svar oxå...

Och där kom de ;P
Senast redigerat av HyperSonica (7 januari 2008)

Sump Runk Rätt O Slätt!

824 Inlägg
24 januari 2008
#139
Det finns ingen bestämd tid ännu eller?


JDM
593 Inlägg
25 januari 2008
Trådstartare
#140
Nej, läraren jar varit lite luddig med när filmen ska vara färdig. Men jag ska försöka spika en tid så snart jag kan. Kan meddela att för tillfället arbetar jag på en annan lite kortare film till samma kurs. Kan ladda upp den också sen så kan ni få se.

Medans ni väntar kan du titta på filmerna jag gjorde i helgen om ni vill smile (OBS dessa är absolut inte lika seriöst gjorda som bilfilmen kommer att bli, detta är bara ploj)

http://www.youtube.com/watch?v=VZO2320YxHk
http://www.youtube.com/watch?v=fJAVR9Ve … re=related
http://www.youtube.com/watch?v=PzMwZ2hU … ature=user

Det ska vara JDM och bana!


Sök