tecman möter mr. Holset (S13 med ca18det och en HX35)
En 200sx s13 som får behålla sin ca18det motor. Effekten har ökats ordentligt och nu ska jag ha otroligt roligt med den! :) Laddar 2.1 bar och effekten landade på 361 hk och 420 nm på naven. Men mer kommer.
Vad ska du använda för material? Du använder original mellandelen för spridare antar jag? Väldigt smidig konstruktion om jag får säga det själv.
Svartstål, känns enklast och billigast då jag inte har tillgång till någon ac tig. Jo använder original mellandel onödigt att uppfinna hjulet igen
Om jag märker att måtten på ritningen stämmer kanske jag även lägger upp cad ritningen så även andra får möjlighet att skära ut sina flänsar utan att behöva mäta och rita själva.
Det dök upp en sån här i min brevlåda, Hade råkat vinna den i en tävling på facebook
Så då fick man ju nästan bråttom att få något klart.
Då det såg ut såhär: Så ni ser att det är endel som ska fixas.
Hade Tomei ventilfjädrar som väntade på montering. Här ser ni skillnaden på dessa. Ordentligt mycket stadigare!
Men då jag började lossa ventilfjädrarna och tittade hur allt mådde så upptäckte jag detta.
Och en till bild som förklarar hur trasiga dom var:
Så nu måste jag beställa 3 nya ventiltätningar. 2 avgas och 1 insug var dålig. Fixade även tändspolarna. Nu bör man inte ha några tändmissar i sommar
Fick även tips om nya tändstift.
Ser mycket intressant ut enligt mig.
Råkade även upptäcka att min reservdiff som jag tänkte få svetsad var en s14 diff Så den ska monteras så fort som möjligt. Lite roligt att den legat under arbetsbänken ett bra tag... och först nu vet jag vad som legat där under
Det känns som du var ute o körde med bilen typ igår men jag har nog missat en del. Får kolla i din tråd imorn vad som hänt , men fråga vad kör du med för spolar. Sen kör du väl med vems har jag för mig. Jag ska själv lära mig megasquirt inom en snar framtid så tänkte om du hade några bra spolar att rekommendera. Jag kommer köra separata tändsteg 4 st.
Tack till C_Lazer, C Sutt, Robertfab, Peter_Eriksson och alla andra.
Tommy Out.
Dom där passar bara på avgassidan. Funkar inte då jag ska bygga insug tyvärr.
Skruvar till det skrev:
... ... ...
Ja, inte var det igår jag var ute och körde med den tyvärr men besiktning bokad den 25:e så innan dess måste den vara fungerande med "original" saker på plats.
Jag ska köra med VAG 115R spolar med inbyggda tändsteg så får flytta till utgångarna i VEMS boxen som inte har tändsteg. Min box har 4 utgångar med tändsteg (dessa använder jag nu) och 4 utan som jag ska använda med dessa spolar.
VAG spolarna är riktigt bra spolar kolla på dom. Ska finnas en variant utan tändsteg också så du kan köra dom.
Saknar rätt medbringare till S14 diffen så den driver fortfarande bara på ena hjulet. Får tänka positivt dvs. att jag skonar lådan på det sättet.
Bilen besiktad och godkänd. Rätta sakerna är på plats igen. Har precis uppgraderat till dubbla bränslepumpar i tanken då bilen vill ha omkring 185 liter i timmen på 1.3 bar. Och det är precis så min ena pump klarar det. Men jag vill upp i 1.7 bar.
Då jag lättade på klammret på ena pumpen hittade jag detta i min slang.
Den satt på tvären i slangen. Fantastiskt att den orkat pumpa så pass bra ändå!
Även fixat så att jag loggar med GPS var jag kör och hur jag kört. Kan jag se i loggarna sedan var något gått snett. Fin laptimer är det iaf.
Och på tisdag är det mappningsdags! Hoppas allt håller och lirar bra!
Men insuget är fortfarande inte klart. Får se när jag får tummen ur och fixar det.
Termostaten på backup bilen la av så den fick ingen vattentemp på hemvägen. Och ena bromsoket fram verkar vilja trycka ur sig bromsvätska.
Fick stanna på 1.5 bar i ladd pga för veka fjädrar i mina wastegates. Tydligen är dom på 0.4 och inte 0.7. Blev för känsligt att försöka mappa högre då fjädern är helt satt ur spel då.
Sedan rekommenderade han mig att montera en riktig vevtrigger för att slippa fladdret på varvsignalen.
Såhär firades det att bilen överlevde hela dagens hårda körning
Hade inget problem med soppatrycket under mappningen. Upptäckte innan jag åkte att jag hade kört med omkring 1,5-2 bar soppatryck. Inget att rekommendera om man vill spridarna ska räcka länge Så ställde upp trycket till det vanliga 3.5 och blev en jäkla skillnad. Oj så fett den gick och spridarna räckte betydligt längre sedan.
Jäklar så kul det är. Filmen visar sista leken av däcken. Hoppas ni blir nöjda ändå.
Kollade i de få loggar jag gjorde för dagen. Och... Måste bara visa.... en trevlig sak jag lyckades med
1.7 bar, 7200 rpm och går inte magert! Den ni! Duty på 88% Fan så nöjd!
Skaffat lite lekfälgar dom som sitter bak här på bilden.
Blev nästan tvingad att skaffa ett par fälgar när de däcken jag hade tog slut på filmen här ovan. Lika bra att skaffa fälgar så man har 2 uppsättningar fälgar.
Har ju tänkt testa lite dragrace nästa år. Då måste man nog pyssla med launch controlen i vemset.
Så först och främst är det dags att sluta upp med dumheterna att trigga både primär och sekundär på kammen. Får fixa en trigger på veven. 36 tänders bör väl bli rätt enkelt att montera dit. Kamlägesgivaren låter jag sitta kvar som den gör.
Sedan blir det nog att försöka få in hastighetssignalen till VEMSet. Då bör jag inte behöva bry mig om knapp för launch man ska komma ihåg att släppa eller dyl om jag förstår funktionen rätt.
Någon som vet om det går dra in original givaren till vems?
Japanese standard 637turns/1km 637rpm on 60km/h driving
Here a difference in the VSS senders 4 Magnets : Toyota,Honda, etc 2 Magnets : Nissan
Men är lite orolig över hur laddet kommer fungera i bänken. Har 1.8 bar rätt stadigt på alla växlar förutom 5:an där den vill ladda över 2 bar som jag satt laddtryckspärren på. Men frågan är hur motståndet i dynon påverkar laddtrycket.
Kommer köra på 4:an i bänken då 1:1 förhållandet är där. (Minst förlust i transmissionen) Och vid vanlig gatkörning fungerar det bra, bör väl inte kunna gå tyngre i bänken så den överladdar även på 4:an då?
För det känns onödigt att köra i bänken och den hostar på laddtrycksspärren. Kanske helt enkelt flyttar upp den lite till... Då märker jag vad bilen vill ladda
Men det regnar och regnar så omöjligt att åka ut och försöka ställa in laddet.
Passade även på att åka till Mittsverigebanan och se på drifting förra helgen. Finalen i Holeshot Drifting Series, nu är det bara sista superfinalen på Mantorp kvar mellan de bästa i Norr mot de bästa i Söder. Håller tummarna för Norrland
De flesta körde riktigt fint och det var roligt att det var så mycket folk som var intresserade! Blev rätt sugen att testa själv!
Motståndet i bänken varierar ju på vilken typ det är, men är det en dynapack så kan man säkert ställa motståndet. Däremot så vet jag inte tillräckligt för att uttala mig mer om det.
Märkligt att det inte fungerar ändå, för du har väl dubbla wastegates ännu?
Senast redigerat av Smurfenglubb (31 augusti 2012)
Jo, är dynapack... men bör väl bli som att köra på väg för att få rätt siffror?
Är jag som är för kass för att justera magnetventilen, är därför den vill överladda. Sedan är väl wg fjädrarna för mjuka för det ladd jag kör nu. 1,8 bar laddar jag och wastegate fjädrarna är på 0.7 bar dvs en hel del mottryck.