men byt bara plats på kablarna så är problemet löst även om ni inta har flyttat dom tidigare
Men vilka kablar är det som ska flyttas? Det är ju några att välja emellan på kontakten. Och hur menar du att jag ska flytta dom? Skifta plats på 2st, så långt är jag med.
kanske kan vara ett jord fel?? ta av kablen på lyktan som är till bromslyset(strömmen) och se om de lyser fortfarande.. kolla om de kan vara rost runt jorden, kan vara nått sånt skit fel
kanske kan vara ett jord fel?? ta av kablen på lyktan som är till bromslyset(strömmen) och se om de lyser fortfarande.. kolla om de kan vara rost runt jorden, kan vara nått sånt skit fel
Det är inte det som är felet.. Det är något annat. Har redan kollat det
Har nu gjort som så att jag har satt på 90ans bakljus med vit blinkers istället. Och felet slutade. Vet inte hur det kommer sig, kanske var fel på bakljusen eller nå.
Men om man jämför dom nya baklysena med dom gamla så borde det väl gå att jämföra? Provat att sätta tillbaka dom gamla för att se om problemet kommer tillbaka?
| Moderator
| Medio tutissimus ibis.
| I mitten skall du gå säkrast. (Ovidius)
Orka göra det nu när jag fått det att fungera? Ska ev byta bort bilen snart. Och ska då sätta på dom gammla bakljusen. Ska se då hur det blir att fungera.
Låter som ett klockrent jordfel i mina öron. Kolla jorden till samtliga förbrukare i bakljusen. Tappar man jorden (minus -) nånstans tar strömmen andra vägar för att komma fram.
Gör en rejäl jordning i karossen nånstans och dra några kablar till bakljusen så märker du om det är felet...
Good luck! Tur att det inte är en Citroen. DÅ hade du haft bekymmer! Tro mig, jag vet...