Har redan läst inlägg här på forumet om just rekommendation av vax. Och högst i topp stod Sonax Hårdvax och Turtle Extreme. Men sen har jag även läst mig till på www.automotorsport.sehttp://www.automotorsport.se/news/3036/ … rengöring/ att man bör köra en lackrengöring i form av rubbing för att få lacken helt ren, samt att bli av med mindre repor?
Hur nödvändigt är detta och vad rekommenderar ni? Har Sonax någon rubbing i samma serie som är bra?
Rubbingen kör jag väl sedan efter: 1. Kallavfettat bilen 2. Spolat av bilen 3. Tvättat/Schamponerat bilen 4. Spolat av 5. Och här kör jag rubbing? 6. Därefter vax?
EDIT: Såg att Sonax hade rubbing, men hur bra är denna? Vidare såg jag också att dom hade något "SONAX PAINT SCRATCH REMOVER". Det kanske är bättre att köra lite på dom ställena där inte vanlig vax polerar bort repor?