Har sökt på google, garaget & opelsportclub utan att hitta något bygge eller något liknande av en Opel Monza. Är det en opopulär bil? Tyckte den var ett bra typ exempel av en "poor mans AE86" och blev ärligen lite småsugen på en sån o Finns det något annat matnyttigt om denna modell? Rostar som andra oplar antar jag, men vad mer +/-?
"We want to follow a dream, yes it's true, but it's one thing to follow a dream and another to follow an obsession...A dream is more pure than obsession. A dream is about pride." /José Mourinho
Fräna bilar, fattigmans AE86 nja jag vet inte, det känns som om en Monza är lite mer lyx så dom väger nog en del mer. Men om man lättar en Monza rejält och slänger i motor, låda och bakaxel från en 3000 24V så lär man ha en jäkla rolig bil sen En kompis håller på med ett sådant projekt, ska antagligen vara turbo på också men det verkar bli ett evighetsprojekt så vi får se vad som händer.