3050
Sök

Systemkameror, Batterier.

Kiss my palewhite ass
1 898 Inlägg
29 september 2008
Trådstartare
#1
Vad ska systemkameror ha för batterier, för tjejen har en och vi försökte med ett par helt vanliga batterier och det funkade inte av någon anledning ? Varför icke?

Alltid Oavsett
Förevigt Djurgården

373 Inlägg
29 september 2008
#2
det är väl olika fr olika kameror vissa kör på "vanliga" frestyle m.m baterier å vissa har special batterier men de brukar ingå när man köper kamera om det är special, de ni provade med kanske var urladdade el slut?

Kiss my palewhite ass
1 898 Inlägg
29 september 2008
Trådstartare
#3
Vad jag vet så tog jag nya.. Nu var det ett tag sen vi prövade, Men jag är säker på att jag tog nya batterier.

Alltid Oavsett
Förevigt Djurgården

21 761 Inlägg
29 september 2008
#4
Det finns nog flera varianter av batterimodeller som brukar användas i kameror, en del har R6 (AA) och en del har CR-V3 (Lithium eller Li-Ion). De kameror som har CR-V3 kan även använda R6.

När man använder R6-batterier till moderna kameror så bör man använda NiMH, visst funkar det oftast med alkaliska men de klarar inte speciellt många kort innan de sjunker för mycket i spänningen. Tar man brunstensbatterier (de billigaste, som inte är alkaliska alltså) så fungerar det knappast alls eftersom de inte orkar ge ut lika hög ström som alkaliska batterier gör.

3 059 Inlägg
29 september 2008
#5
Alla går inte att köra på vanliga batterier..
Min t.ex. canon 300D går på sånna här
http://images.ciao.com/ise/images/products/normal/178/product-154178.jpg
och går ej att ersätta med vanliga då kontakterna inte sitter uppe och nere på utan på den ena sidan bara..


21 761 Inlägg
29 september 2008
#6
Jo, som sagt, det finns flera varianter. smile


Sök