4966
Sök

Lågkonjunktur = kasst med jobb för ny examinerade?

Ett riktigt sprut de enda rätta
2 252 Inlägg
1 juni 2009
Trådstartare
#1
Jag och nåra jag känner som går ut nu, har ju sökt och söker jobb men verkar inte finnas ett skit rent ut sagt inte här uppe i norrbotten iallafall, de borde ju uppenbarligen ha med lågkonjunkturen att göra, men hur länge kommer då denna hålla i sig? någon mer som känner igen sig i detta?

You don't get another chance, Life ain't a nintendo -

Ej Medlem
369 Inlägg
1 juni 2009
#2
det vänder snart! smile

You haven't lived until you found something worth dying for!

Ett riktigt sprut de enda rätta
2 252 Inlägg
1 juni 2009
Trådstartare
#3
Rydholm skrev:
det vänder snart! smile

får vi hoppas tongue, men här de bara här uppe vi är så grymt hårt pressade av konjunkturen eller är de liknande neråt landet också?

You don't get another chance, Life ain't a nintendo -

The devil is a looser and he´s my bitch!
1 948 Inlägg
1 juni 2009
#4
helt omöjligt i stort sett... men lite hopp finns det alltid så de e bara ut o söka..

Before you criticize someone, you should walk a mile in their shoes. That way, when you criticize them, you're a mile away and you have their shoes.

Saabifierad
2 031 Inlägg
1 juni 2009
#5
Konjunkturer brukar hålla sig i allt från 2-7 år typ tongue Men ta ett annat jobb tillsvidare så när det väl vänt har du helt plötsligt den eftertraktade arbetslivserfarenheten och bör kunna få jobb direkt som det du är utbildad för cool

Miljöpartistisk riksdagspolitiker: På vägen hit denna dag såg jag något sorgligt, jag såg en pingvin som bara låg ner vid sidan av cykelvägen, och jag förstod nästan direkt varför: bensinpriset är ju enbart på 14 kronor.......... Skulle det ligga på 50 kronor idag skulle pingvinen vara uppe och göra det pingviner gör..... Tänk på det kära församling....Tänk på det!

Muttley
2 juni 2009
#6
De är sjukt vad de slog till här nere med.
men som tur har man fått nytt jobb igen så man kan tjäna riktiga pengar istället för att gå på akassan.

huh?
10 427 Inlägg
2 juni 2009
#7
Du får flytta ned till Dalarna eller nåt.

Dessa tomtarna http://www.philipsonbil.se/ bygger en sprojlans lastbilsverkstad (-> Mercedes) i Borlänge
som ska vara färdig under 2009 om jag inte minns fel. Inte helt säkert att dom bygger fortfarande
heller, men lär ju behövas en eller två 'tekniker' som de kallar det wink

hehe
Senast redigerat av steifan (2 juni 2009)



Sök