12878
Sök

Köpråd: En billig helst bakhjulsdriven bil med mycke plats, ca pris: 0-10,000kr

The Bear
293 Inlägg
11 juni 2009
Trådstartare
#1
Tjenare!

Jag har ett smärre dilemma, jag ska köpa en "ny" bil som det ska bli något av.
Just nu har jag en gammal Saab 900 -88, lite smårostig och så, men nybesiktad och fullt fungerande som är värd en 5-6000 skulle jag tro.

MEN!

Den är för liten för mig.. Jag är inte av det kortaste laget när det kommer till längd och benen är väldigt långa. I just den här bilen har jag 1:an och 2:ans växel under benet samt vindrutetorkar spaken i knä't på högsta effekt.

Söker nu råd om bilar som har stort utrymme för föraren, såsom benplats och sittkomfort samt andra faktorer kring föraren. Vill gärna slippa trånga utrymmen som jag märkt att det är i saab, så det märket är i princip uteslutet, hade en 740 för någon månad sen, men körde sönder framvagnen på den som skulle kosta 11,000 att laga i verkstad, cirka 8,000 självgjort.. Trivdes rätt bra i 740'n men vill nog vara lite modernare:)

ALLA förslag uppskattas, ser gärna bilder från era egna bilar och berätta gärna hur lång ni är.

Mvh Björn

Hobbymekaniker som trollar ihop det mesta med lite tur och skicklighet ;-)
/Besiktningstekniker

Forummoderator
10 576 Inlägg
11 juni 2009
#2
Gör en sökning på exampelvis blocket, återkom därefter hit och sök efter köpråd och de modeller du hittade som du gillar.  finns det inte redan en köprådstråd kring denna bilmodell så starta en ny köprådstråd kring just den eller de modeller du väljer mellan.

-=[Performance by Torpis]=-
Elbil på riktigt - mina minnesanteckningar
-=Lite roligt att de som absolut inte har tid att pausa för att ladda sin elbil har tid att vara online på Garaget 24/7=-


Sök