4352
Sök

Problem med wlan

302 Inlägg
5 augusti 2006
Trådstartare
#1
Använder wlan till min laptop, dock får jag ibland in en annan användare. Datorn ansluter inte till den personen så det är helt ok. Men av någon anledning så kopplar den ifrån o ansluter igen o håller på så. Detta sker bara när datorn hittar ytterligare ett nätverk.

Hur kan man lösa detta. Kan man inte be datorn att ge fasen i andra nätverk.

Fisketokig
2 997 Inlägg
6 augusti 2006
#2
Har haft det problemet en gång själv.

Förmodar att du har XP?

Har du lagt in drivrutiner och program till wlan så den har en egen anslutningsguide eller anslutningsinställningar så kan det bli problem om du har XP som har sin egna wlan-anslutningsguide.

Har du otur så stör de ut varandra och det borde finnas att välja om du ska inaktivera medföljande anslutningsguiden, att den söker efter nätverk, om du vill köra med XPs istället.

Väljer du det så har du i nätverksinställningarna "ändra nätverkens prioriteringsordning" vilket borde fungera.

Använder du tillverkarens anslutningsprogram så ska XP´s backa undan och det brukar inte vara problem men om ditt program söker nya fast den är ansluten till din redan så ska det gå att ändra i profiler eller liknande.

i värsta fall om du inte kan stänga av automatisk sökning av nätverk så testa om du kan lägga till den andra anslutningen som en profil och spara den, är den lösenordsskyddad så hitta på något bara du får den som en profil.

Sen ska du kunna ange ordningen på profilerna så att datorn fattar att den inte ska släppa din när båda näten är igång, utan prioritera din anslutning.

Svårt att säga när man inte vet hur programmet till wlan ser ut.

Saab 9-3 Aero SS --- Honda CBR600RR
Can Am 800XXC Vägreg --- Can Am 450X Vägreg

302 Inlägg
7 augusti 2006
Trådstartare
#3
Tack för tipsen

Kör XP o XP Guide, konstigt nog har det nu funkat bra ett tag, datorn bryr sig inte om det andra nätverket. Datorer i ett nötskal.

Vet du om man på något sett kan sänka antenn styrkan på datorn så den bara söker inom några meter o inte 400 meter eller något som den gör nu.

Fisketokig
2 997 Inlägg
9 augusti 2006
#4
haha näe det brukar inte bara det man vill åt med kortare räckvidd big_smile

Om du kan ställa om router och datorn att bara gå på a eller b-standarden och inte söka på g så kan du nog ligga ensam med datorn på b-standarden (22Mbit) och då inte söka in g-nätverk big_smile

Saab 9-3 Aero SS --- Honda CBR600RR
Can Am 800XXC Vägreg --- Can Am 450X Vägreg


Sök