7924
Sök

Bygga baslåda till Mitsubishi Eclipse - Funderingar. (Bilder finns)

...!!!???
257 Inlägg
2 september 2009
Trådstartare
#1
Hej!

Håller som rubriken säger på med ett litet projekt där jag hade tänkt att bygga om bagaget i min Eclipse till dedikerat utrymme för en baslåda. Har tidigare haft en GAS A112BP, men suget att bygga något eget blev till sist för stort.

Jag har dock några funderingar angående detta, och det gäller utformningen på lådan. Har byggt lite i kartong för att att testa lite olika konstruktioner, och nedan finns en bild på den jag gillar bäst.

Dock uppstår ett problem med volymen till den lådan, i alla fall om man ska köra slutet som jag tänkte först. Innervolym minus element samt eventuella stag/dämpmaterial landar på 114,23 liter.

Rätt mycket då mina basar enligt JBL vill ha 28,32 liter styck. Portat vill dom dock ha 49,55 liter, något som ligger mycket närmare att funka till min konstruktion.

Dessa basar har jag: Länk Parametrar

Samt detta steg: Länk

Min låda ser ut så här i kartong, dock är den mindre än vad slutprodukten är tänkt att bli:

https://www1.garaget.org/gallery/archive/54162/754426_t1s3ap.jpg

Kartongbiten med JBL skrivet på ska föreställa steget, det vita pappret två 4"x10" portar, samt tvättsvamparna ligger där för att visa att jag hade tänkt att vinkla basarna en aning inåt (Tanken är att framsidan ska plastas).

Min första fråga rör då portarna, är det okej att placera dom som på bilden, alltså ganska nära kanten samt en hyfsad bit ifrån varandra?

Andra frågan rör avståndet mellan basar/portar och bakrutan. I nuläget är avståndet c:a 190mm:

https://www1.garaget.org/gallery/archive/54162/754430_mk7xee.jpg

Är detta för lite, så ljudbilden kan påverkas negativt?

Om någon har någon erfarenhet av basarna är alla tips också hjärtligt välkomna, om dom spelar bäst i portat/slutet, annan portlängd o.s.v. smile

Kan även tillägga att jag mest lyssnar på hårdrock, om annan lådvolym då anses nödvändig.

Tack på förhand!

Mvh Christopher


...!!!???
257 Inlägg
31 oktober 2009
Trådstartare
#2
Uppdaterar med hur slutresultat blev.

Märkte efter ett tag att mina funderingar angående en portad låda var rätt dumma, så det blev sluten konstruktion för hela slanten. Med en skiljevägg byggd i lådan blev volymen på ~67liter, helt acceptabelt.

Så här blev resultatet:

https://www1.garaget.org/archive/55/54162/108748/108748-1656688.jpg

https://www1.garaget.org/archive/55/54162/108748/108748-1656690.jpg

Jag är mycket nöjd med resultatet, och efter lite möda spelar det nu även på mycket bra!

Over and out.

//Ompa


stahre
31 oktober 2009
#3
Såg bra ut det där:D

2 665 Inlägg
31 oktober 2009
#4
Bara att gratulera! Den första på garaget som monterat kondingen på rätt ställe!!! (nära slutsteget)

Men jag tycker du skulle anpassat låda efter bagaget lite så hade det sett bättre ut.

Golf R https://www.garaget.org/forum/viewtopic.php?id=328740
Kärlek växer inte på träd, den byggs i Tyskland!

...!!!???
257 Inlägg
1 november 2009
Trådstartare
#5
Rickard-v skrev:
Bara att gratulera! Den första på garaget som monterat kondingen på rätt ställe!!! (nära slutsteget)

Tackar big_smile

Men jag tycker du skulle anpassat låda efter bagaget lite så hade det sett bättre ut.

Angående lådan blev denna lösning till då jag ville fylla upp bagaget utan att behöva bygga lådan på plats, vilket inte hade gått om jag gjort lådan mycket större i sidled.

Därav sidostyckena i plexiglas, dock blev det kanske lite väl stor skillnad i höjd samt nyans (låda=matt plexi=blank) men det kan jag leva med smile


6 851 Inlägg
1 november 2009
#6
Rickard-v skrev:
Bara att gratulera! Den första på garaget som monterat kondingen på rätt ställe!!! (nära slutsteget)

Nja..det finns nog några fler som gjort det...roll



Sök