7577
Sök

Angående förar backspegeln på Calibra

Slacker
59 Inlägg
10 september 2006
Trådstartare
#1
Ska den verkligen vara..."inzoomad", eller vinklad alltså så att allt ser större och närmare ut än vad det egentligen är??

För mig är detta oerhört irreterande då backspegeln inte går att vinkla så långt ut om man inte trycker ut den.
Så just nu så tittar jag på skarven mellan dörren och backskärmen.. det är ungefär så mycket som jag ser. Att titta i spegeln för att se bilar går inte. Och även om jag trycker ut den så stannar den inte där alltför länge.

Så iallafall.. har alla Calibros en sådan backspegel?? Jag måste han en ny i vilket fall som helst..

What's your name? What've you had? ....Safe as fuck!

9 108 Inlägg
10 september 2006
#2
eeh what? Det är naturligtvis något som är trasigt. Ta ner den och öppna och kolla inuti om något pajat, du förlorar ju inget på det om du ändå tänkt köpa ny spegel..


Slacker
59 Inlägg
11 september 2006
Trådstartare
#3
Känns ju ändå bra att veta om det bara är min Calibra spegel som är vinklad på ett sådant sätt att den zoomar in.. alltså glaset är ju konkavt.. eller konvext eller vad det blir, ursäkta om jag förklarar dåligt men om jag säger att glaset i sig är vinklat så att det "zoomar" är det bättre? smile

What's your name? What've you had? ....Safe as fuck!


Sök