Som rubriken lyder så visar den här tråden hur jag bygger om en Evo II front för att passa på en vanlig lancer, Det finns säkert många andra bra sätt man skulle ha gjort detta på men jag provade mig fram och tog lite genvägar som förmodligen skulle få en duktig karossbyggare att gråta.
Kommentera gärna lite och kom med förslag inför framtida projekt,
Mvh Freddie
så ser passformen ut original
Har lagt ett lager med vanlig folie istället för släppmedel för att få formen på fronten.
Det är ju delade meningar om biltemas varor, men just polyester och glasfiberväven tyckte jag funkade riktigt bra.
Har nu tagit loss formen, sågat itu fronten och mottat in det hela på bilen och sedan tejpat tillbaka formen ordentligt.
Här syns hur mycket jag har förlängt fronten.
Har nu börjat plasta ihop delarna igen
Resultatet av plastningen
Sen var det bara att sätta igång och spackla - slipa- spackla - slipa -spackla - slipa
Nu blev det stressigt då vi skulle iväg på bilträff så glömde helt enkelt bort att ta bilder under lackeringen, men såhär blev resultatet. Obs! det är bara en skyddsfärg som är pålagd för tillfället.