jag håller på att instalera lite sterio i bilen, jag har dragit in ett av biltemas competisen kavelkitt i hela bilen nu kommer köra fram systemet med förstörkaren från sterion, En (Sony CDX-GT440U) 4 x 52 W. men jag vet inte hur jag ska kopla in bak systemet, jag har tänkt att jag ska använda en baslådaoch köra det ihopa koplat med 6x9 i hatthyllan, men hur kopplar man in baslådan med 6x9 till slutsteget, alla svar är bra.
2-kanals slutsteg 4-kanals slutsteg
vilket steg ska man använda? och går det till min sterio nu har jag bara en Lågnivåutgång i sterion??
hur ska jag göra???
1 det heter stereo! nu till dina frågor
om du ska ha två steg så kör på ett monoblock och ett 4 kanals steg, driv baslådan på mono steget och framsystem och baksystem på 4 kanals steget. om du vill ha ett steg (eftersom du bara har en lågnivå utgång på stereon är nog detta att föredra) så skulle jag köra ett bra fyra kanals steg och sen drivit baslåda på 2 kanaler och sen fram systemet på de andra två
men om man ska använda ett 4 kanals steg så måste man ha två Lågnivåutgång??
tilexpel här är ett slut stegt inte så bra kanske men ett 4 kanals Denver CAP-4100 Anslutningar: 2 x 2 par RCA-in (höger/vänster kanal fram/bak)
Om man inte behöver två Lågnivåutgång hur koplar man steget med 6x9 och baslådan?????? har inte hållt på så mycket med stereo inkoppling, så det är därför jag måste veta
jag vet att det är skit, men ett exempel, jag tänker köpa ett 4-kanals slutsteg JVC KS-AX4504 tror det kommer fungera bra.
okej, har aldrig hört det steget så kan inte yttra mig om det, MEN jag har en annan fråga, varför inte köra framsystemet på steg och baksystemet på stereon? kommer låta så mycket BÄTTRE!
ok ska fundera på det,men kanske prövar det andra först, för det är lite tradig jag har lag alla kabelar genom hela bil, så hade planerat för att ha det så, men kommer det spela dålig, kan man fundera på saken kanske, vi får se, tackar så mycket för hjälpen
okej, du sitter ju i framsätet och lyssnar så du vill ju ha bäst ljud fram, ska du koppla som du har tänkt dig så kommer allt ljud bakifrån och det blir en helt skev ljudbild i bilen.
jag får nog planera att bygga om lite, jag fattar vad du menar big-jepp, jag vill ha ett bra ljud i bilen så det blir vell att börja att dra om lite kabelar nu