3517
Sök

Elfel på 740, verkar inte ladda

19 Inlägg
9 januari 2012
Trådstartare
#1
Tjena, min 740 -86 GLE började krångla för nån timme sen.

Kan börja berätta att för nån vecka sen så sluttade den ladda. Bytte kolen, blev inge skillnad. Lämnade in generatorn på ett batteri service ställe. Det va visst inge fel på den. Satte tillbaka den, bytte alla muttrar och gjorde rent alla kontaktställen och så och då började den ladda igen.

Men för nån timme sen så började den muppa igen. Lamporna lyste svagt, stereon la av, bilen hade svårt att pumpa soppa. Så jag tänkte vända å åka hem men då la den av helt och ville inte starta igen, verkade som att batteriet va slut. Ringde far min för starthjälp eller bogsering hem. Medans jag väntade på honom så provade jag att starta igen och då gick den igång men la av direkt. Prövade igen och då startade den och jag kom enda hem, men de lyste fortfarande dåligt från lamporna och så.
När jag kom hem sa farsan att det kanske va tändningslåset eller något som krånglade, men det trodde inte jag eftersom den verkar inte ladda något. Efter jag varit hemma ett tag så tänkte jag prova mäta hur många volt den laddar. Jag startade bilen och skulle gå och mäta men då la den av. (Lamporna och allt fungerade som det skulle då) Jag gick in i bilen för att starta den igen men då bara klickade inne i hytten, lät som att de va från reläna. Det va då inte starmotorn som klickade iaf.

Så min fråga, Va fasiken är det för fel?

EDIT: nu när jag va ut och prova starta den så klickar det flera gånger från starmotorn i snabb takt i några sekunder sen börjar det fräsa ur reläna

Mvh Fillee big_smile
Senast redigerat av Sitngammaldisl (10 januari 2012)

Sothora <3
1 201 Inlägg
10 januari 2012
#2
kabelglapp!

Bildemonterare samt egen verkstad. !

19 Inlägg
10 januari 2012
Trådstartare
#3
okej, det kan ju såklart vara vart som hellst men något tips på vart det kan glappa?

Sothora <3
1 201 Inlägg
10 januari 2012
#4
plussidan:
mellan batteri-startmotor, starmotor-generator eller

minussidan:
mellan batteri- - kaross, kaross- motor

Bildemonterare samt egen verkstad. !

19 Inlägg
10 januari 2012
Trådstartare
#5
okej, det va de jag gjorde för några veckor sen, men får prova göra det imorgon å se om det blir nå bättre.

1 008 Inlägg
10 januari 2012
#6
Det kan mycket väl vara startkontakten till tändingslåset som glappar, alternativt mätarhuset ( spruckna lödningar på flex-kortet, dåligt åtdragna skruvar till dito)
Lyser laddlampan när du slår på tändningen och slocknar den när du startar ?


19 Inlägg
11 januari 2012
Trådstartare
#7
okej, provade att bara ta av kontakten på tändninslåset och sätta på det igen och då startade den, men den laddar fortf för lite.
Flex-kort? är de den ''plattan'' i mitten på mätarhuset eller ?
Yes lampan lyser och slocknar när jag startar smile

192 Inlägg
11 januari 2012
#8
säkert bara ett skit fel. klickar bara startrelät så har du får lite ström i batteriet? prova byt batteri och testa låna någons ett tag och se hur det fungerar.

hmm. kanske batteriet frysit sönder.

Om den startar nu men laddar under 14v och generatorn är frisk så kolla så att remmen är spänd så det inte slirar.
annars har du spänningsfall i kablarna och isåfall får du kika på kablarna efter skador


19 Inlägg
11 januari 2012
Trådstartare
#9
har provat med annat batteri, och generatorn ska vara frisk. Remmen är spänd. Har provat med startkabel ist för andra kablar med inte blivit nå skillnad.
Jo det klicka i relät när ja hade lite kräm i batteriet. Men har laddat de
Senast redigerat av Sitngammaldisl (11 januari 2012)

19 Inlägg
14 januari 2012
Trådstartare
#10
tänker dra om sladden till laddlampan och ha lampanunder huven, hur ska jag dra sladden ?

1 008 Inlägg
14 januari 2012
#11
Du kan koppla laddlampan mellan tändspolens  15-anslutning(+)  och generatorn.
Kopplar du laddlampan direkt till batteriets pluspol som kommer den lysa även om tändingen är av.
Din provisoriska laddlampa bör vara på minst 1,2W och högst 4W för att det ska funka bra.

Tog du ur mätarhuset och synade flex(krets)kortets lödningar och drog efter skruvarna till detta??


19 Inlägg
14 januari 2012
Trådstartare
#12
okej, jo ja kom på att man kunde göra så tongue

Ja allt såg bra ut där


Sök