4333
Sök

Bygga ljud i en cab. ?! tipps & förslag

115 Inlägg
3 maj 2012
Trådstartare
#1
Har en fundering på hur man ska få bra ljud i en cab.?? Svårt.att få trycket att stanna i kupen utan tak. Men skicka gärna förslag på hur ni hade byggt och vad ni hade använt för basar steg m.m smile hoppas de rammlar in många förslag och tipps. Om de är till någon hjälp är de en äldre jänkare. Tack på förhand.


782 Inlägg
3 maj 2012
#2
Det beror ju helt på vad det är för bil o hur mycket man är beredd att bygga sönder den. Äldre jänkare säger inte så mycket.
Frontsub är ju rätt vettigt i en cab alt bandpass o dra ut porten/portarna på något lämpligt ställe långt ner kombinerat med mycket midbas.


115 Inlägg
4 maj 2012
Trådstartare
#3
okey´s den är i fint skick vill inte karva allt för mycke i den men hatthyllan kan man nog offra


782 Inlägg
4 maj 2012
#4
Eftersom du inte säger va det handlar om för bil så är det jättesvårt att ge tips.

Hatthyllan i en cab brukar ju täckas av suffletten o det som sannolikt händer om du bygger där är att basljudet försvinner rakt upp i luften o att du får ett vibrerande vinylstycke med massa missljud.

Utan att ha en aning vad som passar så skulle jag stoppat in ett 3-vägs kit med tex 8", 4" o diskant. 8" i en dämpad dörr, 4" o diskanten i kickpaneler och en 10" el 12" som frontsub alt bygga en bandpasslåda med väldigt avlång slotport o dra ut den där baksätets ryggstöd o sittdyna möts.

Vill du ha bilen så original som möjligt så kan du ju uppgradera högtalarna som sitter på originalplats o ge dom bättre förutsättningar med tex lådor el dämpning. Vissa jänk hade ju 6x9" original o då får det ju plats rätt stora högtalare utan ombyggnad.

Vill du inte lägga ner något speciellt jobb så kan du ju låna någon polares baslåda o lägga in i bagaget o kolla om du blir nöjd, det är ju lätt o med lite flyt så funkar det tillräckligt bra. Själva grunden med att bygga bas i en öppen bil borde va att få ut bastrycket någorlunda långt ner så trycket kan "studsa" runt i bilen innan det försvinner ut i luften o inte sätta några högtalare rakt upp i hatthyllan där trycket bara går rakt upp.


115 Inlägg
4 maj 2012
Trådstartare
#5
de är en cadillac cab -1970


782 Inlägg
4 maj 2012
#6
Om jag kommer ihåg rätt så har din bil ett högtalargaller högt upp i baksätet, nu vet jag ju inte hur det ser ut bakom det men du borde kunna få ut bastrycket den vägen.
Vill du inte bygga om dörrarna så är nog kickar det sättet som förstör bilen minst o vill du ha lite mer midbas/bas så borde du kunna plasta in en liten låda vid handskfacket för 1st 5"-10"



Sök