Köpte en bil häromdan och det satt ett 2 kanals slutsteg (audison sr 8085) till hatthylle högtalarna. Är inte så jätte haj på billjud men tänkte om det är ett bra slutsteg att fortfarande annvända fast dom började tillverkas 1988.
Hitta lite info:
85W x2 170 mono
1988 - Modell: SR 8085 Den första förstärkare med hi-power / hi-strömbrytaren. En extra framgång: mer än 300000 stycken såldes!
The first electronic crossover in the history of Audiso
Svårt att hitta så mycket info men någon kanske vet om det är värt att spara=) raritet hehe Skulle va kul att få lite info om man jämnför mot ett nytt 2 kanals idag med samma effekt. typ jämnföra med det här nya med lägre effekt annars http://www.cdbilradio.se/audison-sr2-p-1299-c-166.aspx.
Ett steg som hållt sen 80 talet talar ju för att det är robust allafall. Verkar inte vara särskilt mkt som rår på det där. Ett nytt steg kan man ju lyckas bränna ganska lätt vid inkoppling om man har otur, men ett sånt där verkar ju kunna kopplas in utan vidare och steget rullar vidare 24 år senare. Men personligen skulle jag aldrig använda mig av ett äldre steg då det finns bra mkt mumsigare slutsteg i dagsläget.
Audison har jag absolut ingen erfarenhet av.
Dock kan du ju alltid kontakta en återförsäljare av Audison som kanske är nyfiken på ett sådant steg. Lär inte finnas särskilt många där ute kvar om det är ett fullt fungerande exemplar du har.