5518
Sök

Hjälp med inkoppling av nya högtalare i S40 -01

9 Inlägg
29 augusti 2012
Trådstartare
#1
Hej jag ursäktar om det redan finns en tråd om detta, isf va jag lite kass på att leta.

Jag har alltså köpt 2st 5,25'' till framdörrarna och 2st "tweeter"(?) till instrumentbrädan + delningsfilter... Jag är helt kass inom detta men så jag undrar egentligen hur jag ska sätta delningsfiltren på bästa sett och även hur jag ska få fast dom små diskanterna i instrumentbrädan... Jag köpte ett kit av märket GAS exakt modell och så har jag inte koll på med det låg på 1300kr totalt (lådan ligger i bilen). Har en Pioneer AVH4400-BT stereo som tydligen kunde gå sönder om jag inte hade delningsfilter vilket jag inte visste om alls. Så om någon kan förklara lite lätt(vilket det säker inte är) hur jag ska få in detta kit på bästa sett så hade de vart tacksamt. Behöver mer information om bilen lr högtalarna så skriver jag de i efterhand.... och som sagt jag e totalt kass på detta :p

Tillägg: Jag har inget slutsteg och ska inte ha det.
Senast redigerat av Essji (29 augusti 2012)

Dr. Scanner
2 167 Inlägg
29 augusti 2012
#2
Stereon går inte sönder, högtalarna gör.
Gör en monteringsram om de inte går i direkt. (antar att du redan har hål för dem?) diskanter alltså.

Sätt delningsfiltrena där dem får plats på bästa vis.

Skriv gärna vad det är för modell av högtalarna så är det enklare att kolla om de har filter både till diskant och midbasarna. Eller om det är en sådan variant med bara diskantfilter.

9 Inlägg
30 augusti 2012
Trådstartare
#3
tack för svaret så klart glömde jag kolla exakt va dom hette MEN när jag pilla å grejja så kom jag fram till att jag nog har större chans å pajja hela bilen än att de blir rätt så jag boka tid hos cdr där jag köpte de så fixar dom de för mig istället haha. Men väldigt tacksam för svaret iaf!


Sök