4583
Sök

Byte av högtalare vä fram - Volvo s70 -99

9 Inlägg
10 februari 2014
Trådstartare
#1
Hej! Jag tänkte byta högtalare i min S70 men lyckas inte få ut den.

Jag har en sådanhär adapter http://www.bilstereoshopen.se/public/img/user/56122.jpg men lyckas inte få ut högtalaren. Sitter två plastskruvar oranga på sidorna och längst ner en insexskruv som jag skruvat loss, men dom oranga plastskruvarna bara skruvar och lossnar inte.



Sedan har jag läst att man behöver någon slags adapter till kablaget om du byter orginalhögtalare mot annat, någon som kan länka vad man behöver?

322 Inlägg
10 februari 2014
#2
när jag köpte adaptrar fick jag med nya pluggar att sätta fast den med, kolla om du fick det isåfall är det bara ta en tång och rycka bort dom smile och det du behöver göra när du byter till andra högtalare är att klippa loss kablarna från kontakten och sätta kabelskor på kontakterna istället smile (om du inte byter till en annan originalhögtalare, då är det bara att koppla in smile



Sök