7168
Sök

Passat 2004 Xenon tänds inte alltid.

13 Inlägg
22 augusti 2016
Trådstartare
#1
Hej!

Har problem med Xenonlamporna till halvljuset på min Passat från 2004.

Det började för ett halvår sedan med att höger lampa inte startade ibland då man startade bilen. Vred man över ljusomkopparen till höger så tändes lampan.
Efter någon månad slocknade lampan helt och tändes inte alls. Jag bytte båda lamporna till Osram lampor för att vara på säkra sidan.
Problemet fortsatte dock med att den högra inte alltid tändes så jag bytte den högra ballasten till en som jag köpte på skroten. Det har inte heller hjälpt.

Nu har även den vänstra halvljuslampan börjat strula på samma sätt. Idag när jag startade bilen lös ingen halvljuslampan förrän jag vred om ljusomkopparen till höger.

Vad kan vara nästa steg att kolla?
Har lästa att det kan bero på dåligt batteri och fel på halvljus automatiken?

/Daniel

1 661 Inlägg
22 augusti 2016
#2
Kolla batteriet först och se hur det reagerar då du ska starta bilen. Det kan vara så att spänningen sjunker för lågt för att lamporna ska tändas.

13 Inlägg
22 augusti 2016
Trådstartare
#3
Ok,ska kolla upp det!

Det låter dock inte som om startmotorn får för lite kräm då man vrider på starten.
Batteriet är dock minst åtta år och 18000 mil gammalt så det kan ju vara dags att byta smile

1 661 Inlägg
22 augusti 2016
#4
Kolla som sagt om du får spänningsfall vid starttillfället. Görs enklast med en multimeter.


Sök