5747
Sök

data fråga!! hur delar man upp hårddisken så det blir C och D

596 Inlägg
4 augusti 2007
Trådstartare
#1
ja som ja skrev i rubriken
nu har ja bara C men vill ha så det är både C och D...
och jag har ingen aning om hur man gör.
är det svårt ?

Administratör
11 968 Inlägg
4 augusti 2007
#2
Det absolut enklaste för dig om du vill skilja på windows, program och sånt samt mp3, filmer och diverse (windows + program på C: och resten på D:) är att köpa en ny hårddisk. Den gamla blir då C: som vanligt och den nya får en ny enhet (t.ex. D:).

Däremot är det lite kämpigare att dela upp nuvaranda disken i två partitioner som det kallas (dator agerar som om det vore två separata hårddiskar när det i själva verket är samma).

Det finns program som kan göra detta åt dig, men ärligt talat, jag skulle inte rekommendera det.

Alternativet är att du rensar hårddisken helt, och i installationsprogrammet för windows väljer att partitionera upp hårddisken så som du vill ha den. Låt inte windows-partitionen bli mindre än 40GB helst dock, Windows körs inte bra när det är brist på diskutrymme, helst ska man ha gott om disk ledigt för att Windows ska må bra. (5-10gb åtminstone).

Mvh

"Alla blå bär är blå bär - även blåbär - men det är bara blåbär som är blåbär."

Personal- och beteendevetare
1 082 Inlägg
4 augusti 2007
#3
Det kallas att partionera upp hårddisken, så att samma hårddisk får flera mindre "enheter".
Sök på "partition" på forumet idg.se, där borde det finnas väl beskrivet. (Eller eniro/av etc om du inte hitta något).

Litterarum radices amarae, fructus dulces.

596 Inlägg
4 augusti 2007
Trådstartare
#4
fan att ja inte skrev denna frågan tidigare då..
va tvungen att formatera om datan efter en virus attack här i veckan..
och suck för att ta bort allt igen hehe...
eller ja finns inte mycket på den nu så d kanske man kan göra..

gör man samma sak om det är vista med då??


Sök