tjenna! jag har 4st kanaler på huvudenheten (sony 4*45W) men det är så att dom 2 kanalerna fram (fram-höger och fram-vänster) och förgrenast med Y koppling så att det är 2st fram-höger respektive fram-vänster. men båda kanalerna bak är förhoppningsvis orörda.... nu till frågan kan jag behålla högtalarna fram (4st) och dra dom 2 kanalerna fram till högtalrna (sitter i taket) och dom 2 kanalerna som skulle varit bak kommer därför hamna i instrumentbrädan
Nu är jag lite osäker hur du menar. Det finns inget bak eller fram i vanligt stereoljud, det som finns är höger och vänster. Det enda är att det finns två utgångar för höger kanal och två för vänster, sedan har man döpt dem till höger bak, höger fram, vänster bak, vänster fram.
För att få framljud och bakljud så måste ljudet vara inspelat i andra format, tex 5.1 ljud eller liknande. Sådant som används i hemmabiosystem.
jag skulle inte koppla fler högtalare på en kanal då lasten blir antingen 2 eller 8ohm och huvudenheter är gjorda för 4ohm finns stor risk att du bränner huvudenheten.
Nej, det blir inte fel ljudbild eftersom ljudet inte är inspelat så att det finns ljud som kommer framifrån eller bakifrån. Läs mitt inlägg. Ljudet finns bara som vänster och högerkanal. Din stereo två utgångar för höger och två för vänster. Glöm att det heter fram och bakkanal, det heter så bara för att man lättare ska kunna hålla reda på sladdarna.