17 mars 2006
Trådstartare
Tack för alla svar !
Jag instämmer och tror att biltema kablarna håller hög kvalitet men är inte helt säker på kontakterna. Men ska iof göra en bra installation nu inte hålla på och ändra. Så det blir det, jag kommer att satsa på.
Biltemas 2-ledad högtalarkabel ser fin ut, nån som har någon erfarenhet av den?
[Svedda] För det första har jag ingen uppfattning om hur det ser ut i din bil eftersom jag kör volvo *hehe* Men när man köper bättre högtalare handlar det inte så mycket om vad som låter bäst eftersom smaken är som baken delad. Men generellt sett är det lättare att få ett mindre och bättre antal högtalare att låta "bättre" än fler och billigare. Det man ska tänka på med 6*9 är att mycket ljud kommer att komma bakifrån vilket jag tycker ger en skum ljudbild som jag tidigare sa. Men tycker man inte de så är det för många en bra lösning.
DLS R4 är ett mycket fint framsystem, det är dock mörkt i mellanreg. Jag personligen gillar bättre ljust och luftigt mellanreg men som jag sa tidigare är det en smakfråga. Men tänk på 70% av ljudet sitter i monteringen, en felaktig och dåligt montering ger dåligt/sämre ljud.
Annars ser det bra ut måste jag säga, du bör dock driva R4 på steg och kanske om det finns plats montera en bas för det lägsta frekvenserna.
OBS: Jag är verkligen inte expert på biljud bara en glad amatör. Det förslag jag har gett dig är vad jag skulle har gjort och tror är bra. OBS
Mvh David